Superliga: Derbi indecis între Craiovele lui Rotaru și Mititelu

Universitatea Craiova și FC U Craiova 1948 au terminat la egalitate, scor 1-1, în marele derbi al Băniei, între Craiovele lui Rotaru și Mititelu.

Căpățînă și Chițu au marcat cele două goluri ale întâlnirii, un meci cu multe orgolii, cu mulți nervi, disputat pe o atmosferă frumoasă în Oltenia.

Gazdele craiovene au avut și șansa unei superiorități numerice din minutul 77, când italianul Padula a primit al doilea galben și a fost eliminat.

Culmea este, că deși cu un om în minus, cei de la FCU au fost aproape să dea lovitura pe final, în prelungiri, când Popescu a scos miraculos de sub transversală un șut al lui Blănuță.

Un egal care nu mulțumește pe nimeni și care adâncește criza din Bănie pentru ambele Craiove.

CSU Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Screciu, Badelj, Bancu - Al. Crețu, Mateiu, Căpățână - Danciu, A. Ivan, Al. Mitriță.
Rezerve: Lazar, Raul Silva, Ndong, Kurtic, Lyes Houri, Roguljic, A. Trică, Koljic, J. Markovic.
Antrenor: Corneliu Papură.

FCU Craiova: Gurău - R. Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula - Vl. Achim, Van Durmen - Sidibe, A. Chițu, Bahassa - Blănuță.
Rezerve: R. Popa, Danny Henriques, Mascarenhas, Dr. Albu, Buta, Vl. Pop, Baeten, Blidar, Ibrahim.
Antrenor: Giovanni Costantino.

Arbitru: Radu Petrescu.