România a devenit campioană mondială la minifotbal după o finală de poveste

România a învins Kazahstan în marea finală a Campionatului Mondial de minifotbal, competiție desfășurată la Dubai, Emiratele Arabe Unite, la capătul unui meci dramatic, care s-a terminat la lovituri de departajare, acolo unde s-au marcat 23 de goluri, un adevărat thriller.

S-a terminat 2-2 la capătul timpului regulamentar de joc, după un autogol semnat de Mircea Ungur și un gol marcat de Tarzanov, la începutul părții secunde. Golurile noastre au venit ambele prin Balogh, în minutele 48 și 51, dramatic, când aproape că nimeni nu mai spera.

Ungur, cel care marcase superb în meciul cu Ungaria de ieri, golul de 1-0 din minutul 5, și-a marcat un autogol stupid în minutul 24, când a vrut să devieze în aut o centrare de pe flancul stâng a kazahilor. Tarzanov, la debut de mitan secund, a marcat ușor după o gafă îngrozitoare făcută de Covaci, care a pierdut copilărește un balon simplu în fața careului.

Am egalat prin golurile lui Balogh de la final de partidă, dramatic, când aproape că nimeni nu mai spera, totul s-a dus în prelungiri, acolo unde nu s-a marcat.

FABULASAO!!! România, CAMPIOANĂ MONDIALĂ după penalty-uri DRAMATICE. Am ratat 3 lovituri

La loviturile de departajare a fost un carusel al emoțiilor, iar țara noastră s-a impus cu 12-11, gol decisiv marcat de Covaci, după ce am avut înainte de 3 ori șansa de a încheia finala, dar am ratat incredibil. A fost nevoie de 30 de penaltiuri pentru a decide câștigătoarea.

Este pentru prima dată în istoria României când obținem acest titlu mondial, după cele 6 europene și după cele două medalii de bronz cucerite în 2015 și 2019.

Desfășurarea întâlnirii:

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL ROMÂNIA!!! Covaci punctează și câștigam cu 12-11, România este campioană mondială!!

Scoate Nițu încă o lovitură, avem iarăși șansă!!

Ratează pentru a treia oară Kazahstanul, mult alături Dikanbayev...Apoi Dumitrașcu ratează și el, uluitor!!

INFO: Nemițanu egalează, este 11-11.

INFO: Portarul Rusinac face 11-10.

Mircea Popa trage direct în portar!!!

KAZAHSTANUL TRAGE ÎN BARA TRANSVERSALĂ!!

INFO: Nițu primește un gol, apoi Chirică egalează, este 10-10.

INFO: Dragoș Nițu egalează, ambii portari ai noștri au marcat.

INFO: Tarzanov face 9-8!!

INFO: Neacșa își ține firea, este 8-8, incredibilă finala asta!

INFO: Nițu mai primește un gol, era ultimul jucător kazah de pe listă. O să vină acum portarul nostru.

INFO: Andrei Balea își face datoria, este 7-7!!

INFO: Decarul kazahilor punctează la vinclu.

INFO: Andrei Feric egalează, este 6-6..

INFO: Ashkenov duce Kazahstanul la 6-5.

INFO: 5-5, Bourceanu nu iartă nici el, continuă drama..

INFO: 5-4, trimite cu latul kazahul..

INFO: 4-4, Vlad Mocanu trage incredibil de bine.

INFO: 4-3 pentru kazahi, Neacșa nu a putut scoate.

INFO: Ungur șutează alături, incredibil....

SCOATE PORTARUL DRAGOȘ NIȚU!!!

INFO: Vasile Pop nu iartă, este 3-3, șut la vinclu.

INFO: Marchează portarul Togalbayev, 3-2, ce șut...

INFO: Am schimbat portarul, dar degeaba, e 2-1 pentru ei. Șumălan egalează imediat după, 2-2.

INFO: 1-1, Balogh trage tare pe centru și ne ține în joc.

INFO: Grygoriev face 1-0, portarul Neacșa nu are nicio șansă.

Min.60: Final de meci, totul se va decide la lovituri de departajare. Se trag lovituri de la 7 metri, câte 3 de fiecare echipă.

Min.55: Se încheie prima repriză de prelungiri, fără incidente.

INFO: Vor fi două reprize a câte 5 minute de prelungiri.

Min.51: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL ROMANIAAAAA!! La ultima fază, Marius Balogh șutează fabulos la colțul scurt, 2-2, vom merge în prelungiri...

Min.48: GOOOOOOOOOOL Balogh!! 1-2, mai sunt 2-3 minute și putem spera la prelungiri măcar..

Min.46: Avem intervenție VAR, după un fault făcut de portarul kazah la Popa. Se dă penalti!!

Min.45: Șut Balea din 6-7 metri, boxează portarul kazah incredibil...

Min.37: Gol făcut cadou, Tarzanov marchează pentru Kazahstan, după o eroare incredibilă în fața careului făcută de Covaci, care pierde copilărește balonul...

Min.36: Șut Balogh de la distanță, Togalbaev respinge în față.

Min.32: Șutează foarte bine Balea, dar mingea se duce razant pe lângă vinclu...

Min.30: Acuzăm șocul golului primit aiurea mai devreme, kazahii sunt mai siguri pe ei, mai stăpâni pe joc.

INFO: 13-1 am avut raportul șuturilor la poartă, 4-1 pe poartă!

Începe partea secundă!

Final de primă repriză!

Min.24: Mircea Ungur își introduce mingea în plasă într-un mod stupid, autogol..1-0 pentru Kazahstan, cât ghinion!!

Min.22: Încă puțin până la finalul mitanului, dominăm teritorial jocul, dar încă nu e suficient, se apără bine kazahii.

Min.17: Arshenkov vede galben pentru un fault dur.

Min.15: Șut teribil de la distanță al României, un pic deasupra transversalei.

Min.12: Prima dată când și Kazahstanul își scoate colții, din fericire nu au scapăt singuri cu portarul Nițu.

Min.8: Nu profităm de o lovitură liberă periculoasă în terenul advers, rămâne 0-0.

Min.6: Am avut o primă ocazie, șut de la circa 10-15 metri, Andrei Balea, mult peste poartă însă.

INFO: Sunt două reprize a câte 25 de minute.

ÎNCEPE PARTIDA!

17.57: Se intonează cele două imnuri naționale de stat.

Echipa noastră națională condusă din teren de Alex Bourceanu, fostul căpitan al Stelei, a ajuns aici după un 3-0 sec în semifinale cu Ungaria, în timp ce Kazahstan a învins în penultimul act pe Azerbaidjan, cu 3-2.

Suntem de 6 ori campioni europeni la minifotbal, în timp ce la Mondiale am bifat două medalii de bronz, în 2015 și 2019.

Istoricul întâlnirilor directe dintre cele două echipe ne este favorabil: România a învins Kazahstan cu 3-2 în 2017, în grupele Campionatului European, și cu 3-1 la loviturile de departajare în semifinalele CE din 2018.

Campioana en-titre este Mexic, care la precedenta ediție a CM a trecut de România în semifinale și a învins Brazilia în ultimul act.

Lotul României la Cupa Mondială:

Portari: Ionuț Neacșa – 34 ani (Nova Vita Târgu Mureș) Dragoș Nițu – 28 ani (Reggio Liriada Brașov) Laszlo Klein – 47 ani (Nova Vita Târgu Mureș) Jucători: Vasile Pop – 32 ani (Sam Vig CCM Bistrița) Mircea Popa – 35 ani (Juventus Sibiu) Andrei Bâlea – 30 ani (Nova Vita Târgu Mureș) Mircea Ungur – 34 ani (Nova Vita Târgu Mureș) Andrei Nemițanu – 30 ani (Glissando Timișoara) Vlad Mocanu – 24 ani (Premier Iași) Bogdan Covaci – 34 ani (Sam Vig CCM Bistrița) Andrei Ferik – 25 ani (Bad Boys Oradea) Saron Chirică – 30 ani (Old Boys București) Marius Balogh – 23 ani (Bad Boys Oradea) Andrei Șumălan – 29 ani (Bad Boys Oradea) Gabriel Dumitrașcu – 23 ani (Chedra TAX Ploiești) Alex Borceanu - 38 ani (Ajax Dulcisimo Galați).

Partida va fi televizată pe DigiSport 2 și PrimaSport 3.