Superliga: Craiova salvează in extremis un punct la fosta lanternă roșie Botoșani

FC Botoșani și Univesitatea Craiova au remizat, scor 2-2, în prima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 26 a stagiunii competiționale 2023/2024.

Gazdele moldave au condus cu 2-0 și păreau că sunt în controlul total al partidei, după dubla semnată de argenintinianul Juan Kaprof, în minutele 17 și 41.

Oltenii lui Petev au revenit cu greu, șontâc-șontâc, gol întâi Mitriță în minutul 53, pentru ca izbăvirea să ajungă aproape în ultima fază, minutul 95, reușită semnată de nou-intratul atacant bosniac Koljici.

GOOL Botoşani. Moldovenii deschid scorul în faţa Craiovei

Oltenii au abia două victorii în ultimele 11 meciuri disputate, fiind pe 4 în clasament, cu 39 de puncte, după al doilea egal la rând, tot 2-2, precum cu U Cluj.

Botoșani îi predă statutul de lanternă roșie lui Dinamo, 20 față de 19 puncte, dar căinii roșii vor juca duminică acasă cu Oțelul.

Echipe de start:

FC Botoșani (4-3-3): Ureche – Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – Florescu, Dican, I.Filip – David, Lopez, Kaprof.

CSU Craiova (4-3-3): Lazar - Căpățână, Zajkov, Screciu, Bancu - A. Crețu, Mateiu, Houri - Baiaram, A. Ivan, A. Mitriță.

Arbitru: Kovacs Szabolcs (Carei).