Superliga: CFR Cluj învinge Petrolul după un meci cu 7 goluri

CFR Cluj a învins Petrolul, scor 5-2, într-un meci din etapa a 27-a din Superliga.

Formația lui Dan Petrescu a deschis scorul rapid, în minutul 11, prin Ciprian Deac, după un șut respins al lui Krasniqi.

În minutul 49, Birligea a făcut 2-0 după un corner bătut excelent de Deac, fază la care gazdele au cerut henț.

Tot Deac a centrat și la golul de 3-0 din minutul 66, reușit de Janga cu o lovitură de cap. Maglica a făcut apoi 4-0 în minutul 73 după o centrare din dreapta.

Primul gol al Petrolului a fost reușit de Bratu în minutul 76, dar imediat Boateng a făcut 5-1. Scorul final a fost reușit de ploieșteanul Purtic în minutul 82.

După acest rezultat, CFR Cluj este pe locul 2, cu 56 de puncte, două sub liderul Farul. Petrolul este pe locul 8, cu 33 de puncte.

Etapa următoare, CFR Cluj va primi vizita celor de la UTA Arad, iar Petrolul se va deplasa la FCSB.