Superliga: CFR Cluj învinge clar rivala U Cluj și termină anul la 8 puncte de liderul FCSB

CFR Cluj a învins fără drept de apel pe U Cluj, pe teren propriu, scor 4-0, în etapa a 21-a din Superliga României. Este prima victorie a ardelenilor din ultimele nouă partide.

Meciul a început, practic, de la 1-0 pentru CFR Cluj, după ce Karlo Muhar a deschis scorul în minutul 2 cu o lovitură de cap din interiorul careului.

Clujenii antrenați de Andrea Mandorlini au dominat repriza și în minutul 41 Daniel Bîrligea a făcut 2-0 cu un șut din prima, din apropiere, după o minge centrată din stânga de Avounou.

În repriza secundă a punctat Phlip Otele de două ori, o dată în minutul 77, când a fentat excelent linia la ofsaid a lui U Cluj și l-a învins pe Plamen Iliev. A doua oară, apoi, în minutul 86 cu un șut plasat din colțul careului de 16 metri.

S-a terminat 4-0 pentru CFR Cluj și echipa lui Andrea Mandorlini termină anul cu victorie en-fanfare, pe locul 2, cu 36 de puncte, la opt lungimi distanță de liderul FCSB (44).