Superliga: CFR Cluj a câștigat marele derbi cu Universitatea Cluj

CFR Cluj s-a impus în deplasarea de la marea rivală Universitatea Cluj, scor 2-1 pe Cluj Arena, în etapa cu numărul 15 a stagiunii competiționale 2022/2023.

Reușitele ceferiștilor au fost semnate de Deac din penalti și Malele, tot din lovitură de la punctul cu var, în minutele 25 și 61. De partea cealaltă, golul a venit tot din penalti, bifat de Romario Pires în prelungiri, minutul 91.

Primul penalti a venit după ce Florin Ilie a ridicat piciorul periculos în careul mic și a primit și galben din partea arbitrului Radu Petrescu. A doua decizie a fost totuși una discutabilă, după presupusul contact dintre Bălan şi Kolinger, VAR-ul nu a intervenit, iar Petrescu a fost foarte sigur pe el când a arătat punctul cu var..

Este un al doilea meci în câteva zile între cele două rivale, după ce joi seara în Cupa României, cele două au remizat, scor 1-1, în faza grupelor.

U Cluj rămâne fără victorie în fața marii rivale de 7 ani, din 10 aprilie 2015 mai exact. Campioana lui Dan Petrescu este pe locul 3 cu 28 de puncte, unul sub Rapid, în timp ce Universitatea rămâne penultima în campionat, cu 14 lungimi.

24.500 de spectatori au fost pe Cluj Arena, record de asistență în actuala stagiune.

U CLUJ: Iliev - Vlădoiu, Piţian, Fl. Ilie, Ispas - Simion, Pires, I. Filip - Horşia, L. Fulop, Thiam.

REZERVE: Gorcea - Nowak, Briceag, Bic, Remacle, Haită, Hofman, Moraru, Ad. Bălan.

ANTRENOR: Eugen Neagoe.

CFR CLUJ: Scuffet - Cr. Manea, Kolinger, Yuri, Camora - Boateng, Muhar, Deac - Petrila, Yeboah, Malele.

REZERVE: Bălgrădean - Braun, A. Burcă, Hoban, Cvek, Roger, Gîdea, Bîrligea, Janga.

ANTRENOR: Dan Petrescu.

Arbitru: Radu Petrescu.