Sorana Cîrstea o învinge categoric pe Kasatkina și merge în optimi la Miami

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală ale turneului Masters 1000 de la Miami, după ce a dispus de Daria Kasatkina din Rusia, 11 WTA, scor 7-5, 6-2 în turul al treilea.

Românca de pe locul 24 WTA, la 33 de ani, a făcut un meci furtunos în fața rusoaicei care o mai învinsese de două ori, ultima dată recent la Abu Dhabi, în februarie, deși a început foarte slab, fiind condusă cu 3-0 după doar câteva minute de joc.

Partida a durat o oră și 29 de minute, iar Sorana urmează să își afle viitoarea adversară în această noapte, dintre Collins și Avanesyan.

O revanșă splendidă pentru Sorana, care pierdea acum o lună clar la Abu Dhabi, scor 2-6, 0-6, cu aceeași Kasatkina, astăzi aproape de nerecunoscut în setul secund, în care a făcut doar act de prezență.

Cîrstea s-a dus sigură pe ea și cu o agresivitate remarcabilă la 4-1, apoi 5-2, pentru a aștepta acum liniștită adversara următoare, care se va alege din jocul Danielle Collins (30 de ani și 53 WTA) - Elina Avanesyan (21 de ani și 65 WTA).

Românca a ajuns anul trecut până în semifinale, unde a fost învinsă de Petra Kvitova, cea care avea să câștige și trofeul. Sorana ajunge la 9 victorii în acest an 2024, an în care a baleiat între mai mulți antrenori, iar pentru sezonul de zgură deja l-a ales pe faimosul spaniol Albert Costa.

Desfășurarea întâlnirii:

Victorie!! Sorana Cîrstea merge în optimi la Miami, 7-5, 6-2!

18.33: Sorana Cîrstea face 5-2, este la doar un game distanță de intrarea în optimi.

18.25: Excelentă Sorana în acest set, merge la 4-1.

18.23: 3-1, Sorana se desprinde poate decisiv, Kasatkina este un adevărat car de nervi.

18.17: 2-1, stă în față Sorana și în acest debut de set secund.

18.10: Sorana câștigă și acest prim game din setul secund.

SET EXCEPȚIONAL realizat de Sorana Cîrstea, 7-5 după 53 de minute de tenis de o mare încleștare.

17.56: Sorana face trei puncte la rând și salvează acest game, merge la 6-5.

17.51: Kasatkina își face serviciul, mergem în prelungiri în acest set.

17.48: 5-4, pentru prima dată Sorana preia conducerea în această partidă.

17.43: Încă un break făcut de româncă, un set haotic, Sorana face 4-4.

17.37: Este 4-3, au fost câteva momente de buimăceală, după ce ultima minge din game nu a fost lămurită de reluările din hawk-eye, dacă cumva a fost bună sau afară din teren. Până la urmă, Daria acceptă această decizie..

17.29: 4-2, gestionează bine acest game pe serviciu Kasatkina.

17.24: Sorana face două game-uri la rând la zero și revine în meci!

17.21: Și iată că vine primul punct al româncei, un break la zero pe serviciul Dariei.

17.18: Început extrem de modest al Soranei, Kasatkina se duce la 3-0.

17.15: Kasatkina revine de la 0-40 pe serviciul său și face 2-0, câte șanse a irosit românca..

17.13: Break la zero, început slab al Soranei.

ÎNCEPE PARTIDA, Sorana este la serviciu!

Cîrstea e favorită 19 aici în Florida, este 24 WTA la 33 de ani, în timp ce adversara sa este pe 11 mondial la 26 de ani.

Meciul este primul programat pe terenul 7 și va începe nu mai devreme de ora 17:00, ora României. Este a patra confruntare directă între cele două, iar Daria conduce cu 2-1, cu un ultim meci care a avut loc recent la Abu Dhabi, terminat cu victoria clară a rusoaicei: 6-2, 6-0.

Sloane Stephens vs Sorana Cirstea Round 2 Full Match Highlights | WTA Miami Open 2024

Grație victoriei din turul al doilea, Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec în valoare de 59.100 de dolari (54.600 de euro) și 65 de puncte WTA.

Kasatkina a trecut în turul precedent de Claire Liu din SUA, după abandonul acesteia la 6-0, 1-0.