Sorana Cîrstea, în finala turneului de la Strasbourg: Adversară, întâlniri directe și program

Jucătoarea cehă de tenis Barbora Krejcikova (38 WTA), a cincea favorită, va fi adversara româncei Sorana Cîrstea (61 WTA) în finala turneului WTA de la Strasbourg, dotat cu premii totale de 189.708 de euro.

Vineri, în semifinale, Krejcikova a trecut dificil, după două ore şi 20 de minute de joc, de germanca Jule Niemeier (216 WTA), venită din calificări, pe care a învins-o în trei seturi, 5-7, 6-3, 6-4.

Sorana Cîrstea s-a calificat în finala turneului după ce a învins-o pe poloneza Magda Linette, cu 3-6, 6-4, 6-2, în penultimul act.

Pentru Cîrstea va fi a şasea finală a carierei, după titlurile obţinute în 2008 la Taşkent şi luna trecută, la Istanbul, şi finalele jucate la Budapesta (2007), Toronto (2013) şi Taşkent (2019).

Sorana Cîrstea (31 ani) a obţinut victoria în ceva mai multe de două ore (2 h 08 min), reuşind o revenire remarcabilă. Linette (29 ani, 48 WTA) a câştigat primul set cu 6-3, fructificând singura oportunitate de break din acest set. Poloneza a început bine şi actul secund, în care a avut de două ori avantajul break-ului (2-1, 3-2), dar Cîrstea a revenit de fiecare dată, reuşind să încheie setul, cu 6-4, contra serviciului. Românca a dominat decisivul, reuşind să câştige ultimele patru ghemuri (6-2).

Cîrstea a avut mai multe mingi direct câştigătoare în acest meci (24-14), dar a făcut şi ceva mai multe erori neforţate (50-47).

Românca are acum 3-1 în meciurile directe cu Linette, pe care a mai învins-o în 2014, în primul tur la Tianjin, cu 6-4, 6-2, şi în 2019 în primul tur la Shenzhen, cu 6-3, 6-3. Poloneza a câştigat primul duel, în 2011, în primul tur la Poitiers, cu 4-6, 6-3, 6-2.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 13.224 de euro şi 180 de puncte WTA.

Cîrstea şi Krejcikova s-au mai întâlnit de două ori până acum, scorul fiind 1-1 la victorii. Krejcikova (25 ani) s-a impus în 2017, în semifinale la Nurnberg, cu 6-4, 4-6, 6-0, iar Sorana a învins în decembrie anul trecut, în sferturi la Dubai, cu 7-6 (5), 1-6, 6-3.

Finala dintre Sorana Cîrstea și Barbora Krejcikova va avea loc mâine, de la ora 16:00 - ora României.