Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Melbourne

Simona Halep s-a calificat, sâmbătă dimineața, în finala turneului Melbourne Summer Set 1.

În semifinale, tenismena noastră a învins-o cu ușurință pe chinezoaica Qinwen Zheng, ajunsă pe tabloul principal după ce a trecut de calificări.

6-3, 6-2 a fost scorul întâlnirii dintre Simona Halep (locul 20 WTA) și Qinwen Zheng (locul 126 WTA), după o oră și 24 de minute.

"Este o senzaţie deosebită să joc finala la primul turneu al anului. Serviciul m-a ajutat astăzi și cred că am jucat bine", a spus Simona după meci.

Odată cu calificarea în finală, Simona și-a asigurat un cec în valoare de 18.037 dolari și 180 de puncte în clasamentul WTA.

În finala turneului de la Antipozi, jucătoarea română o va întâlni pe Veronika Kudermetova (locul 31 WTA), care a beneficiat în semifinale de abandonul principalei favorite, Naomi Osaka.

Halep și Kudermetova s-au mai întâlnit de două ori, ambele partide fiind câștigate de româncă:

2021, Australian Open: 6-1, 6-3;
2021, Moscova: 6-1, 7-6 (4).

Finala turneului Melbourne Summer Set 1 va avea loc duminică dimineață, la o oră ce urmează a fi anunțată de organizatori.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!