Simona Halep reușește o revenire spectaculoasă în meciul cu Caroline Garcia

Simona Halep s-a calificat, joi noaptea, în turul trei al turneului de la Miami.

Favorita numărul 3 a avut parte de un meci dificil în runda secundă, cu Carolina Garcia, care în turul precedent a trecut cu ușurință de Mihaela Buzărnescu.

Simona a pierdut primul set cu 3-6 și a fost condusă cu 1-3 în cel de-al doilea, dar a reușit o revenire spectaculoasă și s-a impus cu 6-4, 6-0.

Caroline Garcia a arătat un tenis foarte solid timp de un set și jumătate, cu un serviciu impresionant și puține greșeli. De partea cealaltă, Simona a acuzat ceva probleme medicale la umărul drept și a avut mari dificultăți în a-și găsi ritmul.

După un time-out medical solicitat în setul doi, la scorul de 1-3, Simona a urmat la serviciu și a salvat o minge care i-ar fi permis franțuzoaicei să se desprindă poate decisiv la 4-1.

În loc de 4-1 pentru Garcia, s-a făcut 3-2, iar Simona și-a adjudecat apoi 10 din următoarele 11 game-uri disputate.

A fost primul meci disputat de Simona după înfrângerea cu Serena Williams de la Australian Open.

În turul trei de la Miami, Simona va juca împotriva învingătoarei meciului dintre Cori Gauff și Anastasija Sevastova.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, întâlnirea dintre Simona Halep și Caroline Garcia, din turul doi al turneului de la Miami:

Simona Halep - Caroline Garcia 3-6, 6-4, 6-0

Setul III

6-0 GAME, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

5-0 Simona mare nevoie de un singur game pentru calificarea în turul trei al turneului de la Miami.

4-0 Un nou break pentru tenismena noastră, care este din ce în ce mai aproape de o victorie.

3-0 Game alb Simona Halep.

2-0 Break reușit de Simona.

1-0 Garcia greșește din ce în ce mai mult, iar Simona profită la maxim.

INFO: Simona primește din nou îngrijiri medicale.

Setul II

6-4 Un nou break reușit de sportiva noastră, care trimite meciul în setul decisiv.

5-4 Simona își face serviciul, iar Garcia va servi pentru a rămâne în setul doi.

4-4 Franțuzoaica pune punct seriei Simonei și egalează la 4.

4-3 Game la 0 reușit de Simona care trece în față în acest set doi.

3-3 Simona izbutește breakul și egalează la trei.

2-3 Simona salvează o minge de break și își adjudecă apoi un game important.

1-3 Caroline Garcia servește de-a dreptul impresionant si reușește un game alb.

INFO: Din fericire, Simona poate continua partida.

INFO: Simona cere intervenția fizioterapeutei, indicând că simte dureri la brațul drept atunci când servește.

1-2 Game solid făcut de Simona la serviciu.

0-2 Tenismena noastră are trei șanse de break, dar franțuzoaica revine și face 2-0.

0-1 Simona își pierde serviciul în startul setului secund.

Simona Halep începe la serviciu setul doi.

Setul I

3-6 Caroline Garcia câștigă primul set în 31 de minute.

3-5 Simona își trece în cont un nou serviciu câștigat la 0.

INFO: Reamintim că în turul precedent Caroline Garcia a trecut cu ușurință de Mihaela Buzărnescu, scor 6-1, 6-2.

2-5 Garcia își face serviciul și este la doar un game distanță de câșțigarea primului set.

2-4 Break la 0 izbutit de franțuzoaică.

2-3 Cele două jucătoare continuă să-și facă serviciile și echilibrul se menține.

2-2 Un nou game câștigat la 0 de Simona.

1-2 Caroline Garcia servește bine și face 2-1 în startul meciului

1-1 Game alb reușit de Simona.

0-1 Simona are o minge de break, dar franțuzoaica revine și își adjudecă primul game al meciului.

Caroline Garcia servește prima.

ora 00:03 - A început meciul.

Meciul este televizat de postul Digi Sport 2.

Simona Halep (locul 3 WTA) a avut primul tur liber, în timp ce Caroline Garcia (locul 51 WTA) a învins-o categoric pe Mihaela Buzărnescu, cu 6-1, 6-2.

Simona Halep și Caroline Garcia s-au întâlnit de șapte ori până în prezent, scorul fiind net favorabil sportivei noastre, 6-1:

2016, Sydney: 6-4, 2-6, 6-1 pentru Simona;
2017, Canadian Masters: 6-4, 6-2 pentru Simona;
2017, Beijing: 6-4, 7-6 (3) pentru Caroline;
2017, Turneul Campioanelor: 6-4, 6-2 pentru Simona;
2018, Roma: 6-2, 6-3 pentru Simona;
2018, Canadian Masters: 7-5, 6-1 pentru Simona;
2019, Fed Cup: 6-7 (6), 6-3, 6-4 pentru Simona.

23 martie – 4 aprilie este perioada în care se desfășoară Miami Open 2021.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!