Simona Halep, eliminată de Elise Mertens în optimi la Madrid

Simona Halep a fost eliminată, marți, în optimile de finală ale turneului de la Madrid.

Campioană de două ori la competiția din capitala Spaniei, în 2016 și 2017, reprezentanta noastră a cedat în fața belgiencei Elise Mertens, după un joc de două ore și 35 de minute.

6-4, 5-7, 5-7 a fost scorul întâlnirii dintre Simona Halep și Elise Mertens.

Este prima victorie obținută de sportiva din Belgia în fața Simonei pe zgură.

Simona a început bine meciul și și-a adjudecat primul set fără emoții, după 41 de minute.

Confruntarea s-a echilibrat din setul doi, Elise Mertens, aflată pe locul 16 în ierarhia WTA, luptându-se pentru fiecare minge și reușind unele lovituri de-a dreptul impresionante.

În setul decisiv, belgianca a arătat să presteze un joc solid, în timp ce Simona a fost nervoasă și chiar a dat semne de oboseala. De înțeles dacă ne uităm peste cât a jucat ocupanta locului 3 în ierarhia WTA în ultima perioadă.

Simona părăsește devreme anul acesta unul dintre turneele ei preferate, însă tenismena noastră a arătat un joc bun, care dă speranțe pentru ceea ce urmează.

Pentru prezența în optimile de finală ale turneului de la Madrid, Simona va fi recompensată cu un cec în valoare de 34.048 euro și 120 de puncte în ierarhia WTA.

Elise Mertens o va înfrunta pe Aryna Sabalenka în sferturile de finală de la Mutua Madrid Open 2021.

Vezi: Elise Mertens, prima reacție după ce a învins-o pe Simona Halep

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep și Elise Mertens, din cadrul optimilor de finală ale turneului de la Madrid:

Simona Halep - Elise Mertens 6-4, 5-7, 5-7

Setul III

5-7 - Break și victorie pentru Elise Mertens.

5-6 Elise Mertens ajunge din nou la un game distanță de câștigarea meciului.

5-5 Game Simona și vom avea "prelungiri" în setul decisiv.

4-5 Un game pentru Mertens, iar Simona va servi pentru a rămâne în meci.

4-4 Break Elise Mertens.

4-3 Simona face breakul și va servi pentru 5-3.

3-3 Belgianca reușește breakul și egalează la trei.

3-2 Mertens pune punct seriei de trei game-uri câștigate consecutiv de Simona.

3-1 Sportiva noastră își adjudecă un game maraton.

2-1 Simona trece la conducere în setul doi, după ce reușește un break.

1-1 Simona egalează la 1.

0-1 Mertens câștigă din nou primul game al setului.

Setul II

5-7 Break la 0, iar Elise Mertens împinge meciul în setul decisiv.

5-6 Mertens se impune din nou la 0 pe propriul serviciu.

5-5 Simona egalează la 5 și setul intră în prelungiri.

4-5 Elise Mertens reușește un game "alb", iar Simona va servi acum pentru a rămâne în setul doi.

4-4 Rebreak izbutit de Elise Mertens.

4-3 Al treilea game la rând în contul Simonei, care trece pentru prima oara la conducere în setul doi.

3-3 Simona egalează la 3.

2-3 Avem un festival al breakurilor în acest început de set secund. Simona va servi pentru a egala la 3.

1-3 Un nou break în contul lui Mertens, într-un moment al meciul în care Simona pare puțin agitată.

1-2 Break "alb" izbutit de Simona.

0-2 Simona se distanțează repede la 40-0, dar își pierde serviciul.

0-1 Elise Mertens câștigă primul game din setul doi.

Setul I

6-4 Simona își adjudecă primul set cu 6-4, după 41 de minute.

5-4 Mertens își face serviciul, dar Simona va servi pentru câștigarea setului.

5-3 Simona își câștigă serviciul la 0 și este la doar un game distanță de câștigarea primului set.

4-3 Simona reacționează excelent după pierderea serviciului și revine la conducere.

3-3 Jucătoarea din Belgia izbutește breakul și egalează la 3.

3-2 Game Elise Mertens, dar Simona are în continuare avantajul breakului reușit la 1-1.

3-1 Simona își consolidează breakul după ce salvează o nouă minge de break a belgiencei.

2-1 Break reușit de tenismena noastră.

1-1 Simona salvează trei mingi de break și apoi egalează la 1.

0-1 Belgianca câșțigă primul game al meciului, revenind de la 0-30.

ora 14:47 - A început meciul.

Meciul se joacă pe arena Manolo Santana și este televizat în România de Digi Sport 2.

Până acum, Simona Halep (locul 3 WTA) și Elise Mertens (locul 16 WTA) s-au întâlnit de patru ori, scorul fiindu-i favorabil tenismenei române, cu 3-1:

2018, Madrid: 6-0, 6-3 pentru Simona
2018, Roland Garros: 6-2, 6-1 pentru Simona
2019, Doha: 3-6, 6-4, 6-3 pentru Elise
2020, Australian Open: 6-4, 6-4 pentru Simona

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!