Simona Halep debutează cu dreptul la Australian Open

Simona Halep s-a calificat în turul doi al probei de simplu de la Australian Open după ce a învins-o pe poloneza Magdalena Frech, aflată pe locul 102 WTA.

Sportiva noastră a câștigat cu 6-4, 6-3, la capătul unui meci ce a durat o oră și 30 de minute.

După un început echilibrat, Simona a făcut diferența din game-ul cu numărul cinci în primul set și nu a mai avut probleme până la final.

În setul secund au fost șase break-uri, dar Simona a încheiat meciul cu un break și a obținut astfel o victorie lejeră.

Sportiva noastră a reușit patru ași, a funcționat bine pe primul serviciu și foarte bine la retur.

Simona a fost agresivă și a avut nu mai puțin de 25 de lovituri câștigătoare, spre deosebire de adversara ei, care a avut doar 12.

În turul 2, Simona se va duela cu brazilianca Beatriz Haddad Maia (83 WTA).

Partida va avea loc joi, la o oră ce nu a fost încă stabilită de organizatori.