Sergiu Buș, gol splendid în Coreea chiar la debut, după plecarea de la FCSB (Video)

Sergiu Buș, atacantul pe care Gigi Becali nu a mai dorit să îl mai păstreze în această iarnă, a debutat perfect cu gol în campionatul Coreei de Sud.

La 28 de ani, Buș, fost vârf la Gaz Metan Mediaș, a înscris golul victoriei în meciul Suwon City – Seongnam 1-2. Golul a venit pentru oaspeți în minutul 88, după o acțiune personală splendidă a românului.

Buș a recuperat o minge la jumătatea terenului, a luat apoi acțiunea pe cont propriu, a culcat un fundaș advers și la final nu l-a iertat pe portarul advers.

Au fost primele minute și primul gol pentru Buș în tricoul celor de la Seongnam.

După această victorie, gruparea sa a urcat pe locul 5 în clasament, la trei puncte însă doar în spatele liderului Ulsan, după patru etape consumate în campionatul asiatic.

Gigi Becali a primit din Coreea suma de 300.000 de euro în schimbul atacantului român.