Serena Williams a fost eliminată de la Roland Garros

O nouă lovitură tocmai a avut loc la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Șlem al anului, acolo unde Serena Williams, multipla campioană americană, a fost eliminată în optimi de finală.

Cea care a învins-o și a eliminat-o pe Serena este Elena Rybakina din Kazahstan, 22 WTA, scor 6-3, 7-5, după o oră și 19 minute de joc.

A fost un meci încrâncenat, extrem de fizic am putea spune, în care s-a văzut destul de clar cum resursele Serenei erau împinse la limită.

Rybakina a știut cum să puncteze prin lovituri plate de rever și cu o agilitate deosebită pe fundul terenului. În sferturi de finală, ea o va înfrunta pe Anastasia Pavlyuchenkova, cea care tot azi a dispus de Vika Azarenka.

Doar două jucătoare de top 10 WTA au mai rămas în concurs așadar la RG, e vorba de Iga Swiatek și Sofia Kenin, finalistele de anul trecut chiar.

Câștigător surpriză al Marelui Premiu al Azerbaidjanului la Formula 1

România a fost învinsă la limită de Anglia într-un meci amical, după o prestație onorabilă

Twitter suspendă contul unei scriitoare americane din cauza dezinformărilor despre vaccinuri