Sepsi s-a calificat la penaltiuri în turul trei preliminar din Conference League

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat cu emoții în turul trei preliminar din Conference League.

Covăsnenii s-au impus în tur cu 3-1, însă au pierdut returul din Slovenia cu Olimpija Ljubljana cu 2-0 și au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a obține calificarea.

Kvesic a deschis scorul cu un șut din interiorul careului, în minutul 61.

Gazdele au restabilitatea egalitatea la scorul general în minutul 70, prin Krefl, care a profitat din plin de neatenția lui Dimitrov.

Astfel, s-a ajuns în prelungiri, unde nu s-a mai înscris, iar echipa calificată în turul următor a fost decisă la loviturile de departajare.

La penaltiuri, Sepsi s-a impus cu 4-2.

În turul trei preliminar din Conference League, Sepsi o va întâlni pe Djurgarden din Suedia.

Olimpija Ljubljana: Vidovsek - Sualehe, Ratnik, Karamatic, Lasickas - Doffo, Estrada, Elsnik - Pedro, Nukic, Kvesic.
Antrenor: Albert Riera.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu - Matei, Păun, Ion - Aganovic, Rondon, Golofca.
Antrenor: Cristiano Bergodi.

Arbitru: Sebastian Gishamer (Austria).