Seară nebună în Liga Campionilor: Bayern Munchen, eliminată | Real Madrid s-a calificat după prelungiri

Bayern Munchen a fost eliminată surprinzător, marți seara, de Villarreal în sferturile de finală ale Ligii Campionilor (scor 1-2 la general). În celălalt meci al serii, Real Madrid a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Chelsea Londra (scor 5-4 la general).

Trupa lui Unai Emery, care în runda precedentă a eliminat-o pe Juventus, s-a impus în manșa tur cu 1-0, iar în returul din Bavaria a dat lovitura în minutul 88, când a egalat la 1.

Lewandowski a deschis scorul pentru nemți în minutul 52, în timp ce Chukwueze, cu primul șut pe spațiul porții lui Neuer, a dus-o pe Villarreal între primele patru echipe ale Europei.

Este pentru a doua oară când Villarreal, triumfătoare sezonul trecut în Europa League, ajunge în semifinalele celei mai importante competiții intercluburi din Europa, fază în care a mai fost în ediția 2005/2006.

• Bayern Munchen: Neuer - Pavard, Upamecano, Hernandez - Sane, Kimmich, Goretzka, Coman - Musiala, Lewandowski, Muller.
  • Villarreal: Rulli - Foyth, Albiol, Torres, Estupinan - Parejo, Capoue, Coquelin - Moreno, Danjuma, Lo Celso.

La Madrid, Real și Chelsea au oferit un meci splendid, cu un ritm de joc amețitor și ocazii peste ocazii.

Real Madrid a pornit meciul de pe Santiago Bernabeu cu avantajul rezultatului din tur, când s-a impus cu 3-1, însă Chelsea, deținătoarea trofeului, n-a venit resemnată la Madrid și a fost la un pas să producă surpriza.

Mount (min.15), Rudiger (min.51) și Werner (min.75) au dus scorul la 0-3 și doar reușita lui Rodrygo (min.80), după o centrare fantastică a lui Modric, a salvat-o pe Real de la o eliminare neașteptată.

În prelungiri, gazdele au dat lovitura prin Benzema, în minutul 96.

• Real Madrid: Courtois - Carvajal, Nacho, Alaba, Mendy - Kroos, Casemiro, Modric - Valverde, Benzema, Vinicius.
  • Chelsea Londra: Mendy - James, Silva, Rudiger, Alonso - Kante, Loftus-Cheek, Kovacic - Mount, Havertz, Werner.

Mâine seară se vor juca celelalte meciuri din manșa secundă a sferturilor de finală: Atletico Madrid - Manchester City (în tur 0-1) și Liverpool - Benfica (în tur 3-1).