Se cunosc primele sfertfinaliste ale turneului de la Australian Open

Coco Gauff, a patra favorită, s-a calificat pentru prima dată în sferturile de finală ale Australian Open, duminică, alături și de alte două tenismene de mare clasă din circuitul WTA.

Gauff, 19 ani, favorita 4 la Aussie Open, recenta învingătoare de la US Open, a jucat în primul meci al dimineții de pe tabloul feminin, câștigând clar în fața polonezei Magdalena Frech, scor 6-1, 6-2, după doar 65 de minute.

Sportiva din SUA, care și-a apărat cu succes titlul de la Auckland înainte de primul Grand Slam al anului, a făcut un meci foarte bun împotriva polonezei. Ea va evolua în sferturi cu Marta Kostyk din Ucraina, care tot azi a dispus la fel de clar de rusoaica Maria Timofeeva, scor 6-2, 6-1.

Într-un alt meci din optimile fetelor, campioana en-titre Aryna Sabalenka a câștigat partida cu Amanda Anisimova din SUA, scor 6-3, 6-2. Ea așteaptă în sferturi pe învingătoarea dintre Krejcikova sau Andreeva.