S-a tras cortina peste sezonul de Premier League! Cine a prins ultimele locuri de Champions League și care sunt formațiile care au retrogradat

Duminică începând cu ora 18 au avut loc ultimele meciuri din acest sezon de Premier League, o zi importantă pentru mai multe cluburi care luptau pentru Champions, Europa League sau pentru salvarea de la retrogradare.

La locurile de UEFA Champions League lucrurile au mers așa cum se așteptau specialiștii. Favoritele United și Chelsea s-au impus și au bifat locurile 3 și 4. United a învins în deplasare la Leicester, rivala de pe locul 5, goluri marcate de Fernandes din penalti în minutul 71 și Lingard în minutul 98.

Chelsea a fost și ea sigură pe ea și s-a impus cu 2-0 în fața celor de la Wolves, goluri marcate de Mount și Giroud în minutele 45 plus 1 și 45 plus 4.

Această înfrângere a lui Wolverhampton a dus la pierderea locului de Europa League în dauna lui Tottenham, care a remizat în deplasare la Crystal Palace, scor 1-1 și a prins in extremis locul 6, la egalitate cu Wolves. În EL vor merge așadar Leicester, Spurs și Arsenal, londonezii urmând să joace finala Cupei cu Chelsea, deja calificată în UCL. Liverpool cucerise demult titlul în EPL, pentru prima dată după 30 de ani, iar pe locul 2 s-a clasat Manchester City.

La retrogradare, lucrurile au stat dramatic. Aston Villa s-a salvat in extremis cu 35 de puncte, unul peste Bournemouth, după ce duminică a remizat la West Ham, scor 1-1. Bournemouth a învins cu 3-1 pe Everton, dar degeba, în timp ce Watford pică de pe 19, după ce a pierdut la Arsenal cu 3-2. Norwich era demult picată și ea în Championship.

Iată toate rezultatele serii în EPL:

Arsenal - Watford 3-2 (Aubameyang 4-pen., 33, Tierney 24 / Deeney 42 - pen, Welbeck 67)
Burnley - Brighton 1-2 (Wood 44 / Bissouma 20, Connolly 50)
Crystal Palace - Tottenham 1-1 (Schlupp 53 / Kane 13)
Everton - Bournemouth 1-3 (Kean 42 / King 12-pen, Solanke 45+2, Stanislas 80)
Manchester City - Norwich 5-0 (Gabriel Jesus 11, De Bruyne 45+1, 90+1, Sterling 70, Mahrez 83)
Newcastle - Liverpool 1-3 (Gayle 1 / van Dijk 39, Origi 60, Mane 89)
Southampton - Sheffield United 3-1 (Adams 50, 71, Ings 84 - pen / Lundstram 26)
West Ham - Aston Villa 1-1 (Yarmolenko 86 / Grealish 84)
Leicester - Manchester United 0-2 (Fernandes 70 - pen, J. Lingard 90+8)
Chelsea - Wolves 2-0 (M. Mount 45+2, Giroud 45+4)