S-a stabilit finala feminină de la Miami

S-a stabilit finala feminină de la Miami
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, numărul unu mondial, s-a calificat în finala turneului WTA 1.000 de la Miami (Statele Unite), dotat cu premii totale de 9.415.725 de dolari, după ce a învins-o în două seturi, 6-4, 6-3, pe kazaha Elena Rîbakina, joi, în penultimul act al competiției.

Sabalenka (27 ani), deținătoarea trofeului, a reeditat astfel victoria înregistrată în urmă cu două săptămâni în finala de la Indian Wells, în care a avut nevoie de trei seturi pentru a se impune în fața reprezentantei Kazahstanului, ocupanta locului secund în clasamentul mondial (3-6, 6-3, 7-6).

Belarusa își continuă astfel cursa pentru 'Sunshine Double', câștigarea celor două turnee americane de categoria WTA 1.000 din această primăvară, iar pentru asta va trebui să treacă de americanca Coco Gauff în finala de la Miami programată sâmbătă

Gauff (locul 4 WTA) a dispus la rândul ei joi, fără probleme, cu 6-1, 6-1, de Karolina Muchova din Cehia, pentru a accede în prima sa finală la competiția din Florida.

Jucătoarea americană, care va deveni numărul 3 mondial începând de luni, a învins-o astfel pentru a șasea oară în tot atâtea meciuri pe Muchova (locul 14), care a cucerit luna trecută trofeul la turneul WTA 1.000 de la Doha.

Arina Sabalenka și Coco Gauff se vor înfrunta pentru a 13-a oară în circuitul profesionist, după ce și-au împărțit victoriile în precedentele douăsprezece confruntări.

Gauff (22 ani) a învins-o pe belarusă în finala de anul trecut de la Roland Garros, însă Sabalenka a câștigat cea mai recentă confruntare a lor, la Turneul Campioanelor, în luna noiembrie.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇