România pierde și cu Austria

Echipa națională de fotbal a României a suferit, miercuri seara, cea de-a treia înfrângere consecutivă.

După ce-au pierdut barajul cu Islanda și au fost umiliți în Norvegia, „tricolorii” au fost învinși, pe teren propriu, de Austria, scor 0-1.

Schopf, în minutul 75, a marcat unicul gol al întâlnirii de la Ploiești, din cadrul Ligii Națiunilor.

Vezi: România, în grupa din Liga Națiunilor: Rezultatele de miercuri, clasament și program

Cu șase schimbări în echipa de start față de meciul de acum trei zile cu Norvegia, naționala României a arătat mai multă determinare și a reușit să conteze pe faza ofensivă, dar tot n-a fost suficient pentru a obține un rezultat pozitiv.

"Tricolorii" au fost periculoși prin Alibec, Maxim și chiar Bancu, dar ocaziile importante le-au aparținut oaspeților, Tătărușanu fiind salvat în două rânduri de bară.

Goalkeeperul român n-a mai putut face nimic însă în minutul 75, la șutul lui Schopf la colțul lung, din partea stângă.

Imediat după primirea golului, Rădoi i-a aruncat în teren, la fel ca în Islanda, pe Hagi, Pușcaș și Iancu, dar naționala noastră n-a reușit să-și mai creeze nicio ocazie.

Cu trei înfrângeri și 7 goluri incasate în această lună, scaunul lui Mirel Rădoi, aflat abia la al 5-lea meci pe banca naționalei, pare că se clatină serios.

Pentru România urmează meciul cu Norvegia, programat pe 15 noiembrie.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre România și Austria, din Liga Națiunilor.

România - Austria 0-1 (Schopf '75)

min.90+6 - FINALUL MECIULUI!

min.90 - Repriza secundă va fi prelungită cu 5 minute.

min.87 - "Tricolorii" n-au reușit să-și creeze nicio ocazie după ce-au primit gol...

min.82 - Ultimele schimbări făcute de Rădoi: ies Deac și Stanciu, intră Iancu și Keșeru.

min.76 - Schimbare în tabăra noastră: iese Mitrița, intră Ianis Hagi.

min.75 - GOL AUSTRIA !!! Schopf deschide scorul cu un șut din partea stângă, la colțul lung !!!

min.72 - Bancu irosește o nouă ocazie importantă.

INFO: În celălalt meci din grupă, Norvegia a deschis scorul cu Irlanda de Nord, scor 1-0. A fost un autogol al lui Dallas, în minutul 67.

min.65 - O nouă bară în contul austriecilor! Tătărușanu respinge în bara un șut din centrul careului al lui Baumgartner.

min.63 - Ce ocazie! Schlager reia cu capul milimetric pe lângă poarta lui Tătărușanu.

min.62 - Dublă schimbare în naționala noastră: ies Alibec și Maxim, intră Keșeru și Cicâldău.

min.61 - Bălașa respinge bine din fața lui Schlager.

min.56 - Burcă are o intrare dură și primește cartonașul galben.

min.50 - Ce ocazie! Burcă scoate un gol ca și făcut, după o eroare a lui Bălașa.

min.49 - Alibec intră în careul advers, dar este deposedat în momentul în care se pregătea să șuteze.

min.49 - Baumgartner trimite puțin pe lângă poartă.

min.48 - Alibec marchează, dar golul este anulat pentru un offside.

min.46 - Tătărușanu prinde la un șut al lui Baumgartinger.

22:48 - Începe repriza secundă.

INFO: În celălalt meci din grupă, Norvegia și Irlanda de Nord sunt, de asemenea, la egalitate la pauză, scor 0-0.

min.45+2 - Finalul primei reprize.

min.44 - Alibec șutează la colțul scurt, dar Pervan respinge. O nouă șansă irosită de "tricolori".

min.43 - O noua ocazie mare pentru România, de data această cu Maxim în prim plan, însă din nou nu nimerim spațiul porții.

min.40 - Ce șansă! Bancu intră în careu, dar dintr-o poziție perfectă ratează complet șutul.

min.33 - Deac oprește prin fault un contraatac al austriecilor și vede cartonașul galben.

min.31 - Stanciu trimite mult peste poartă cu o execuție de la distanță.

min.21 - Bară Austria! Gregoritsch izbește bara transversală cu un șut din interiorul careului!

min.12 - Mare ocazie pentru oaspeți! Schlager trage puțin pe lângă poartă dintr-o poziție foarte bună.

min.8 - Răzvan Marin șutează frumos de la distanța, dar central, iar goalkeeperul austriac retine fără emoții.

min.3 - Mitriță greșește pasa pentru Stanciu, aflat într-o poziție excelentă.

ora 21:45 - Startul meciului.

ora 20:15 - Sunt 6 schimbări în echipa de start a naționalei României față de meciul cu Norvegia. Primul "11" al "tricolorilor" îl puteți vedea mai jos.

Echipa de start a României pentru meciul cu Austria

Meciul se joacă la Ploiești și este televizat de Pro TV.

Cele două reprezentative s-au întâlnit și luna trecută, când "tricolorii" s-au impus cu 3-2 în deplasare.

În clasamentul grupei, Austria ocupa primul loc, cu 6 puncte, la egalitate cu Norvegia, în timp ce România se află pe locul 3, cu 4 puncte, iar Irlanda de Nord e ultima, cu doar 1 punct.

ECHIPELE:

ROMÂNIA: Tătărușanu - Bălașa, Burcă, Toșca, Bancu - Stanciu, Marin, Maxim - Deac, Alibec, Mitriță.
Selecționer: Mirel Rădoi.

AUSTRIA: Pervan - Lainer, Dragovic, Hinteregger, Alaba - Schopf, Ilsanker, Baumgartinger, Baumgartner - Gregoritsch, Schlager.
Selecționer: Franco Foda.

Arbitru: Daniel Stefanski (Polonia).