România pierde cu Norvegia, dar avansează în faza următoare a Campionatului European de handbal feminin

România a fost învinsă de Norvegia în ultimul meci din Grupa D de la Campionatului European de handbal feminin, dar a obținut calificarea în faza următoare a competiției din Danemarca.

„Tricolorele” au cedat cu 20-28 (13-13), însă timp de 50 de minute au jucat de la egal la egal cu puternica reprezentativă a nordicelor.

Spre deosebire de meciurile precedente, cu Germania și Polonia, când am început mai slab, cu Norvegia am avut un start de meci excelent și la pauză s-a intrat la egalitate, scor 13-13.

Evoluția bună a fetelor antrenate de Bogdan Burcea a continuat și în startul reprizei secunde, însă diferența a fost făcută în ultimele 10 minute, când Norvegia a reușit să se desprindă decisiv și scorul a luat chiar proportii, grație în mare parte jucătoarelor venite de pe banca de rezerve.

Din nefericire, nici azi Cristina Neagu nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor, cea mai bună jucătoare a noastră fiind departe de forma cu care ne-a obișnuit.

Pentru naționala noastră au marcat Lorena Ostase (6), Eliza Buceschi (4), Cristina Neagu (4), Laura Popa (3), Cristina Laslo (2) și Ana Maria Iuganu.

Urmează Grupa Principală II, unde însă România merge cu 0 puncte și are șanse foarte mici de a se bate pentru semifinale.

Vezi: România, în Grupa Principală de la Europeanul de handbal: Ce urmează pentru fetele noastre

Ați urmărit, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre România și Norvegia, din cadrul Grupei D a Campionatului European de handbal feminin.

România - Norvegia 20-28 (13-13)

ora 22:54 - FINALUL MECIULUI

'60 - Un nou gol Norvegia.

'60 - Gol frumos marcat de nordice.

'59 - Gol de pe extremă pentru Norvegia, care își mărește avansul la 6 goluri.

'57 - Time out cerut de România.

'56 - Eliminare de două minute în tabăra nordicelor.

'54 - Norvegia se duce la 5 goluri când mai sunt doar 6 minute din meci.

'52 - Gol marcat de nordice de la 7 metri.

'52 - Lovitură de la 7 metri pentru Norvegia și două minute eliminare pentru Lorena Ostase.

'52 - Ce intervenții are Denis Dedu!!!

'51 - Un nou gol pentru Laura Popa.

'49 - Laura Popa reduce din diferență, care este însă refăcută imediat de nordice.

'49 - Trei goluri consecutive pentru Norvegia.

'48 - Gol Norvegia, care se distanțează la trei goluri.

'47 - Ratăm o nouă aruncare de la 7 metri, de această dată prin Eliza Buceschi.

'46 - Înscrie Ostase pentru noi, dar nordicele răspund imediat.

'45 - Norvegia se duce la două goluri, iar selecționerul nostru solicită un time-out.

'44 - Gol pe contraatac reușit de scandinave.

'43 - Cristina Neagu ratează o lovitură de la 7 metri.

'42 - Avantajul durează însă doar câteva secunde. Ce meci frumos între România și Norvegia!

'42 - Avem din nou un gol peste Novegia, după o reușită a Cristinei Neagu.

'41 - Egalează repede norvegiencele, în inferioritate numerică.

'40 - Marchează Ostase și trecem la conducere.

'40 - Eliminare de două minute în tabăra norvegiencelor.

'38 - Popa marchează de pe extremă.

'37 - Nordicele înscriu din extrema stângă.

'35 - Parade fantastice ale Denisei Dedu!

'35 - Gol marcat de Lorena Ostase, cel de-al patrulea ei gol în acest meci.

'34 - Norvegia înscrie primul gol din repriza a doua pe contraatac.

ora 22:19 - Începe repriza secundă.

------------------------

PAUZĂ

'30 - Eliza egalează la 13 când mai sunt doar 15 secunde din prima repriză.

'29 - Eliza Buceschi marchează din nou cu o aruncare de la șold. Jucăm de la egal la egal cu marea favorită Norvegia!

'28 - Gol de la 7 metri marcat de nordice.

'27 - Time-out cerut de selecționerul scandinavelor.

'25 - Buceschi și Neagu combină excelent, iar Eliza duce scorul la 11-12.

'24 - Cristina Neagu aruncă superb și reducem din diferență.

'23 - Cristina Neagu marchează dintr-o aruncare de la 7 metri.

'19 - Norvegia punctează de la 7 metri și se distanțează la 4 goluri.

'19 - Aruncare de la 7 metri și eliminare de două minute pentru Seraficeanu.

'19 - Combinație superbă a nordicelor, finalizată cu un nou gol în poarta noastră.

'17 - Norvegia marchează din nou în superioritate numerică.

'16 - Luăm un nou gol de pe extrema dreaptă a norvegiencelor.

'16 - Eliminare de două minue pentru Laura Popa.

'15 - Gol Cristina Laslo și egalăm la 8.

'14 - Cristina Neagu marchează și ne apropiem la un gol.

'13 - Iuganu marchează de pe extrema stângă.

'12 - Time-out solicitat de Bogdan Burcea.

'12 - Trei goluri consecutive înscrise de nordice într-un minut si jumătate.

'11 - Gol la vinclu pentru marea favorită a acestui European.

'10 - Nordicele ne prind din nou pe contraatac.

'8 - Lorena Ostase reușește cel de-al treilea ei gol și egalează la 5.

'8 - Gol pe contraatac marcat de Norvegia.

'7 - Trei parade excelente ale Yuliei Dumanska.

'5 - Curg golurile la ambele porți în acest start de meci.

'5 - Repunem repede de la centru și le surprindem pe norvegience prin Cristina Laslo.

'5 - Egalitate la 3.

'4 - Eliza Buceschi o învinge pe portăriță nordicelor cu o aruncare de la șold.

'4 - Norvegiencele egalează de pe extrema dreaptă.

'3 - Aceeași combinație ne aduce în avantaj în acest debut de meci.

'2 - Ostase primește de la Neagu pe pivot și egalează la 1.

'1 - Gol marcat de nordice.

INFO: Din 14 ediții ale Campionatului European de handbal feminin, Norvegia a câștigat 7!

ora 21:30 - A început meciul.

INFO: Înaintea acestui meci, clasamentul în Grupa G se prezintă astfel: 1. Norvegia 4p (2 jocuri), 2. Germania 3p (3 jocuri), 3. România 2p (2 jocuri), 4. Polonia 1p (3 jocuri).

Meciul se joaca la Kolding și este televizat de posturile Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Plus.

Ambele reprezentative au obținut deja calificarea în faza următoare a turneului, dar rezultatul contează pentru clasamentul din Grupa Principală 2.

În celălalt meci al grupei, Germania și Polonia au terminat la egalitate, scor 21-21 (9-8).

Lotul României este următorul:

• portari: Denisa Dedu (CSM Bucureşti), Yuliya Dumanska (Podravka Koprivnica), Ana-Maria Măzăreanu (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud);
  • extreme dreapta: Sonia Seraficeanu (CS Minaur Baia Mare);
  • extreme stânga: Nicoleta Dincă (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Ana Maria Iuganu (SCM Gloria Buzău), Alexandra Dindiligan (HC Zalău);
  • centri: Eliza Buceschi (CS Rapid Bucureşti), Cristina Laslo (CS Minaur Baia Mare), Ana-Maria Ţicu (SCM Craiova), Andreea Popa (CS Minaur Baia Mare);
  • interi dreapta: Laura Popa (CS Rapid Bucureşti), Ana-Maria Savu (SCM Craiova);
  • interi stânga: Cristina Neagu (CSM Bucureşti), Anca Polocoşer (CS Minaur Baia Mare);
  • pivoţi: Lorena Ostase (CSM Slatina), Alexandra Subţirică-Iovanescu (SCM Gloria Buzău)