România bate un record negativ care data de la Europenele de handbal din 2006

România a trecut sâmbătă de Polonia cu 28-24 la Campionatul European de handbal feminin, după un meci de mare luptă, în care fetele noastre au trebuit să revină și de la o diferență de 5 goluri, patru la pauză.

Româncele au bătut la acest Campionat un record negativ totuși, după această victorie. E primul turneu final la care echipa noastră națională reușește să conducă abia după trei reprize, mai exact 108 minute de joc. Ultima dată se întâmplase acest lucru în 2006, când nu ne-am calificat la CE. De atunci au trecut 14 turnee finale de CE și CM, inclusiv acesta.

România învinge greu Polonia la Campionatul European de handbal feminin

După 11-15 la pauză, elevele lui Burcea s-au chinuit să găsească spațiul porții, însă primul moment de descătușare a venit în minutul 48, când am condus pentru prima data în meci și în acest turneu.

Highlights | Poland vs Romania | Preliminary Round | Women's EHF EURO 2020

Pe Germania nu am condus-o nici măcar o dată, fiind pentru a treia oară în ultimii 14 ani când se întâmplă acest lucru, într-un meci de debut la un turneu final.

România a învins Polonia și astfel ne-am calificat în grupa principală II a Europenelor din Danemarca.

Prima reacție a selecționerului României după calificarea în grupele principale. Ce jucătoare a remarcat tehnicianul

EHF a semnalat principala problemă a naționalei României, pe lângă dependența de jocul Cristinei Neagu

LIVE Ziua alegerilor: Politicienii zic lucruri trăsnite la vot. O secţie s-a închis, pentru că membrii au Covid