România a învins Chile la rugby

Naţionala de rugby a României a câştigat cu scorul de 30-23 (20-5) meciul-test cu Chile, disputat sâmbătă pe Stadionul naţional de rugby „Arcul de Triumf” din Bucureşti.

A fost prima partidă a „Stejarilor” din seria celor trei programate în calendarul competiţional internaţional din această toamnă.

În faţa a peste 3.000 de spectatori, tricolorii au obţinut victoria dar cu mari emoţii, spre final, în contextul în care după o primă repriză foarte bună, au slăbit tempo-ul în repriza a doua, oferind oaspeţilor posibilitatea de a recupera pas cu pas şi chiar, la un moment dat, de a întoarce rezultatul final.

Scorul a fost deschis în minutul 10, de debutantul Atila Septar, care a culcat balonul în terenul de ţintă al oaspeţilor, după ce Tudor Boldor ratase, în primele minute ale confruntării, o lovitură de pedeapsă. Tudor Boldor a transformat eseul, după care tot acesta, în minutul 17, a reuşit transformarea unei alte lovituri de pedeapsă.

"Asaltul" tricolorilor spre buturile adverse a continuat, iar în minutul 25 a fost rândul lui Marius Simionescu să marcheze un eseu, transformat de Boldor, astfel încât la mijlocul primului mitan România conducea cu 17-0.

Chilienii au avut o tresărire de orgoliu în minutul 32 după ce au presat în 22-ul "Stejarilor", izbutind un eseu, netransformat, marcat de Clemente Saavedra. Vlăduţ Popa a restabilit însă diferenţa pe tabela de marcaj după o lovitură de pedeapsă primită de "Stejari" în urma unui placaj înalt făcut de un chilian, iar scorul pauzei a fost 20-5 pentru România.

În mitanul secund, oaspeţii, care au ieşit mult mai motivaţi de la vestiare, au marcat în minutul 50 cel de-al doilea lor eseu, prin Augusto Bohme, netransformat însă, pentru ca după alte zece minute, Santiago Videla să mai aducă 3 puncte pentru "condori" după concretizarea unei lovituri de pedeapsă.

La scorul de 20-13, tricolorii au mărit ritmul, au dat mai mult drumul la minge, au stat mai mult în jumătatea de teren a oaspeţilor, obţinând o lovitură de pedeapsă, transformată de Vlăduţ Popa, în minutul 63.

După scurt timp însă, chilienii au profitat de o pasă greşită a lui Florin Surugiu pe care au interceptat-o, iar după o cursă solitară de aproape 40 de metri, Matias Garafulic a culcat balonul în terenul nostru de ţintă, iar Videla a transformat eseul, scorul ajungând 23-20.

Ultimele minute au fost de-a dreptul dramatice. Românii au forţat pentru înscrierea unui eseu, pe care până la urmă l-au reuşit, în minutul 73, prin Kamil Sobota, transformat de Popa, iar "condorii" au mai pus trei puncte pe tabela de marcaj, în minutul 77, prin acelaşi Videla, care a concretizat o lovitură de pedeapsă, scorul final fiind 30-23.

Următorul meci-test al naţionalei noastre va fi pe data de 13 noiembrie, contra Uruguay, tot la Bucureşti, iar apoi, pe 19 noiembrie, România va înfrunta Samoa.

Sâmbătă, cele două naţionale au început în următoarea componenţă:

România: 1. Vasile Bălan (CSA Steaua), 2. Tudor Butnariu (CSA Steaua), 3. Alexandru Gordaş (CS Dinamo), 4. Florian Roşu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 5. Johan Van Heerden (CS Dinamo), 6. Mihai Macovei (C) (RC Bassin D'Arcachon), 7. Cristi Chirica (RC Hyeres Carqueiranne La Crau), 8. Damian Strătilă (CSA Steaua) 9. Gabriel Rupanu (SCM USV Timişoara), 10. Tudor Boldor (CS Dinamo), 11. Atila Septar (RC Toulon), 12. Vlăduţ Popa (CSA Steaua), 13. Alexandru Bucur (SCM USV Timişoara), 14. Marius Simionescu (CS Dinamo), 15. Hinckley Vaovasa (CSA Steaua)
Rezerve: 16. Ovidiu Cojocaru (CS Dinamo), 17. Alexandru Savin (CSA Steaua), 18. Victor Leon (Perigueux), 19. Marius Iftimiciuc (Perigueux), 20. Kamil Sobota (CSA Steaua) , 21. Florin Surugiu (CSA Steaua), 22. Nicolas Onuţu (CS Vienne), 23. Robert Neagu (CSA Steaua)
Staff: Andy Robinson - antrenor principal, Stevie Scott - antrenor înaintare, Sosene Anesi - antrenor treisferturi, David Ellis - antrenor apărare, Horaţiu Bărgăunaş - antrenor, Florin Taşcă - preparator fizic, Daniel Carpo - preparator fizic, Dan Crîngu Wanya - medic, Marius Todosi - kinetoterapeut, Constantin Sandu - kinetoterapeut, David Popa - analist video, Iustin Ilioiu - manager lot

Chile: 1. Salvador Lues, 2. Tomas Dussaillant, 3. Matias Dittus, 4. Clemente Saavedra, 5. Javier Eissmann, 6. Martin Sigren (căpitan), 7. Ignacio Silva, 8. Alfonso Escobar, 9. Marcelo Torrealba, 10. Rodrigo Fernandez, 11. Pablo Casas, 12. Inaki Ayarza, 13. Matias Garafulic, 14. Nicolas Garafulic, 15. Santiago Videla. Antrenor: Pablo Lemoine.
Rezerve: 16. Augusto Bohme, 17. Javier Carrasco, 18. Inaki Gurruchaga, 19. Santiago Pedrero, 20. Joaquin Milesi, 21. Lukas Carvallo, 22. Jose Ignacio Larenas, 23. Raimundo Martinez.

Arbitrul central al partidei a fost Sam Grove-White (Scoţia).