România a fost eliminată matematic de la Campionatul Mondial de handbal, după meciul de care depindeau toate calculele

Echipa națională de handbal feminin a României a fost eliminată din punct de vedere matematic de la Campionatul Mondial.

Trupa condusă de Florentin Pera nu mai poate depăși faza grupelor principale, după ce țara gazdă Danemarca a dispus clar de Polonia, scor 32-22, sâmbătă seara, la Herning. În aceeași zi, România dispusese de Japonia, cu 32-28, mai având încă speranțe.

Danemarca i se alătură Germaniei în „sferturile” Campionatului Mondial de handbal feminin, din această grupă principală 3.

Poland vs Denmark | Highlights | 26th IHF Women's World Championship

Scenariul miraculos prin care România spera să ajungă în sferturi a fost stopat așadar, Danemarca trebuind să facă maximum un punct în ultimele 2 jocuri din grupă, cu Polonia și Germania. Dar, Danemarca n-a mai repetat jocul slab din fața Japoniei și a spulberat-o pe Polonia.

România mai are meciul cu Polonia de luni de la 21,30. Cu o victorie sau un egal, tricolorele vor încheia această grupă pe 3, ceea ce înseamnă că vom termina turneul final între locurile 9-12.