Campionatul Mondial de handbal: România învinge Japonia la patru goluri

România învinge Japonia, scor 32-28, în meciul 2 din grupa principală 3 a Campionatului Mondila de handbal feminin.

N-a fost un meci cu emoții, deși scorul a fost de multe ori strâns, elevele lui Florentin Pera fiind mai mereu în avantaj.

Cu o Eliza Buceschi în mare formă, România s-a impus, iar cu acest succes a acumulat patru puncte în clasamentul grupei și a urcat pe locul patru.

Eliza Buceschi a fost cea mai bună marcatoare, cu 12 goluri.

Pentru echipa României urmează meciul cu Polonia, ultimul din grupa principală, pe 11 decembrie, de la 19:00.

Clasamentul grupei principale 3: 1. Germania - 6, 2. Danemarca - 4, 3. Polonia - 4, 4. România - 4, 5. Japonia - 2, 6. Serbia - 0.

ROMÂNIA - JAPONIA 32-28
*Apăsați refresh pentru actualizarea scorului și a desfășurării meciului

Min. 60 - Final. România învinge la patru goluri diferență Japonia.

Min. 55 - Două goluri diferență în favoarea României cu cinci minute înainte de final, Florentin Pera a cerut time-out pentru ultimele indicații.

Min. 50 - Se menține diferența de goluri în favoarea României, Eliza Buceschi e în mare formă: 11 goluri, cea mai bună marcatoare a României.

Min. 45 - Japonia vine din nou la două goluri diferență pe fondul unei scăderi a naționalei României în atac.

Min. 36 - Cea mai mare diferență de până acum! România conduce la cinci goluri după un început de repriză foarte bun.

Min. 31 - A început repriza a doua.

Min. 30 - Pauză.

Min. 28 - Din nou 3 goluri diferență! Eliza Buceschi este la înălțime, evoluție excelentă până acum.

Min. 22 - Niponele se apropie de naționala României la doar un singur gol diferență, însă elevele lui Florentin Pera continuă să conducă. Până acum, Eliza Buceschi și Crina Pintea sunt cele mai bune marcatoare ale României, câte 3 goluri fiecare.

Min. 16 - România joacă mai bine până acum și rămâne în avantaj, deși Cristina Laslo a ratat o aruncare de la 7 metri.

Min. 11 - România trece în avantaj, două goluri diferență în favoarea tricolorelor lui Florentin Pera, care au profitat de câteva inexactități în ofensiva niponelor.

Min. 6 - Egalitate până acum, cele două echipe au mers la cap la cap, 3-3.

Min. 1 - A început meciul.

România a debutat în grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal cu o înfrângere în fața Germaniei, 22-24, care redus drastic șansele de calificare în sferturile de finală.

Pentru tricolorele lui Florentin Pera urmează un meci cu Japonia, sâmbătă, de la ora 16:30, al doilea din grupele principale. Ultima dată, România și Japonia s-au întâlnit la CM din 2019, când niponele s-au impus categoric, 37-20.

Având în vedere rezultatele obținute până acum, pentru calificarea României în sferturile de finală la CM de handbal este necesar ca tricolorele să câștige contra Japoniei și Poloniei, în ultimul meci din grupele principale, iar Danemarca să nu obțină mai mult de un punct din jocurile cu Polonia și Germania, scenariu greu de crezut.

Cel mai probabil, Florentin Pera nu o va folosi pe Cristina Neagu în meciul cu Japonia.

Clasamentul grupei principale 3: 1. Germania - 6, 2. Danemarca - 4, 3. Polonia - 4, 4. Japonia - 2, 5. România - 2, 6. Serbia - 0.