Rezultatele înregistrate sâmbătă în Nations League. Franța câștigă greu, vicecampioana mondială Croația a fost umilită

Sâmbătă seară s-au mai bifat și alte 9 meciuri din noua ediție de Liga Națiunilor, iar și de această dată s-au putut urmări goluri în număr foarte mare și spectacol pe marile stadioane ale Europei.

Portugalia a învins clar Croația cu 4-1 în cel mai așteptat meci al serii, fără Cristiano Ronaldo pe teren, culmea, cu o infecție la picior. Campioana mondială Franța a trecut în deplasare de Suedia cu un unic gol marcat de vedeta Mbappe, în timp ce Belgia a bifat a 11-a victorie oficială consecutivă, după deplasarea victorioasă din Danemarca, scor 2-0.

Islanda, viitorul nostru adversar din barajul către EURO 2021, meci care va avea loc pe 8 octombrie, a pierdut greu în fața Angliei, scor 0-1, dar a arătat foarte bine în defensivă, primind gol doar din penalti, în prelungiri.

Trebuie spus că și Islanda a avut un penalti, la 0-1, în minutul 93, dar acesta a fost ratat de Bjarnasson.

Reamintim că vineri seara, România a făcut doar un egal în debutul din Nations League, 1-1 acasă cu Irlanda de Nord.

România s-a încurcat de Irlanda de Nord, la debutul lui Mirel Rădoi

Dar iată mai jos toate rezultatele serii de sâmbătă din Nations League:

Liga A, grupa 2

Islanda - Anglia 0-1 (Sterling 90 - pen.)

Danemarca - Belgia 0-2 (Denayer 9, Mertens 77)

Liga A, grupa 3

Portugalia - Croația 4-1 (Cancelo 41, Jota 58, Joao Felix 70, Silva 90+5 / Petkovici 90+1)

Suedia - Franța 0-1 (Mbappe 41)

Liga C, grupa 1

Azerbaidjan - Luxemburg 1-2 (Sheydaev 43 / Krivotsyuk 48 - autogol, Rodrigues 72 - pen.)

Cipru - Muntenegru 0-2 (Jovetici 61, 73)

Liga C, grupa 2

Macedonia de Nord - Armenia 2-1 (Alioski 3 - pen., Nestorovski 38 - pen. / Barseghyan 90+4 - pen.)

Estonia - Georgia 0-1 (Katcharava 33)

Liga D, grupa 2

Gibraltar - San Marino 1-0 (Torilla 42)

Pe site-ul SpotMedia.ro puteți urmări și alte știri legate de Nations League și de naționala României, care luni va avea meci în deplasare cu Austria, de la 21.45:

Prima decizie luată de Mirel Rădoi după remiza cu Irlanda de Nord

Ciprian Marica solicită măsuri după meciul cu Irlanda de Nord, în care gazonul a fost deplorabil: "Să fie dați afară"