Rezultatele din proba masculină de simplu de la Australian Open: Victorii pentru Nadal și Medvedev

Rezultatele din proba masculină de simplu de la Australian Open: Victorii pentru Nadal și Medvedev

Rafael Nadal (2 ATP, favorit nr. 2) s-a calificat sâmbătă în optimile turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după ce a trecut în trei seturi, 7-5, 6-2, 7-5, de britanicul Cameron Norrie (69 ATP).

Nadal şi-a adjudecat victoria în două ore şi un sfert, reuşind 7 aşi (faţă de 9 ai adversarului) şi făcând o singură dublă greşeală (faţă de 4 ale lui Norrie).

În runda următoare, Nadal îl va întâlni pe italianul Fabio Fognini (17 ATP, favorit nr. 16) care a trecut de australianul Alex De Minaur (23 ATP, favorit nr. 21) cu 6-4, 6-3, 6-4.

ADVERTISING

Rezultate de sâmbătă:

Daniil Medvedev (Rusia/N.4) - Filip Krajinovic (Serbia/N.28) 6-3, 6-3, 4-6, 3-6, 6-0
Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.5) - Mikael Ymer (Suedia) 6-4, 6-1, 6-1
Casper Ruud (Norvegia/N.24) - Radu Albot (R.Moldova) 6-1, 5-7, 6-4, 6-4
Mackenzie McDonald (SUA) - Lloyd Harris (Africa de Sud) 7-6 (7), 6-1, 6-4
Andrei Rublev (Rusia/N.7) - Feliciano Lopez (Spania) 7-5, 6-2, 6-3
Rafael Nadal (Spania/N.2) - Cameron Norrie (Marea Britanie) 7-5, 6-2, 7-5
Matteo Berrettini (Italia/N.9) - Karen Hacianov (Rusia/N.19) 7-6 (7/1), 7-6 (7/5), 7-6 (7/5)
Fabio Fognini (Italia/N.16) - Alex De Minaur (Australia/N.21) 6-4, 6-3, 6-4.

ADVERTISING

Iată ce mai poți citi astăzi pe SpotMedia.ro:

Apasă aici pentru a vedea toate articolele din sport de pe spotmedia.ro

PROGRAM ȘI REZULTATE

FAZA GRUPELOR

14 iunie

15 iunie

16 iunie

17 iunie

18 iunie

19 iunie

20 iunie

21 iunie

22 iunie

23 iunie

24 iunie

  • Grupa B: Croația – Italia (Leipzig, 22:00)
  • Grupa B: Albania – Spania (Düsseldorf, 22:00)

25 iunie

  • Grupa D: Țările de Jos – Austria (Berlin, 19:00)
  • Grupa D: Franța – Polonia (Dortmund, 19:00)
  • Grupa C: Anglia – Slovenia (Koln, 22:00)
  • Grupa C: Danemarca – Serbia (Munchen, 22:00)

26 iunie

  • Grupa E: Slovacia – România (Frankfurt, 19:00)
  • Grupa E: Ucraina – Belgia (Stuttgart, 19:00)
  • Grupa F: Cehia – Turcia (Hamburg, 22:00)
  • Grupa F: Georgia – Portugalia (Gelsenkirchen, 22:00)

OPTIMI DE FINALĂ

29 iunie

  • Meci 38 2A – 2B (Berlin, 19:00)
  • Meci 37 1A – 2C (Dortmund, 22:00)

30 iunie

  • Meci 40 1C – 3D/E/F (Gelsenkirchen, 19:00)
  • Meci 39 1B – 3A/D/E/F (Koln, 22:00)

1 iulie

  • Meci 42 2D – 2E (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 41 1F – 3A/B/C (Frankfurt, 22:00)

2 iulie

  • Meci 43 1E – 3A/B/C/D (Munchen, 19:00)
  • Meci 44 1D – 2F (Leipzig, 22:00)

SFERTURI DE FINALĂ

5 iulie

  • Meci 45 Câștigătoare meci 39 – Câștigătoare meci 37 (Stuttgart, 19:00)
  • Meci 46 Câștigătoare meci 41 – Câștigătoare meci42 (Hamburg, 22:00)

6 iulie

  • Meci 48 Câștigătoare meci 40 – Câștigătoare meci 38 (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 47 Câștigătoare meci 43 – Câștigătoare meci 44 (Berlin, 22:00)

SEMIFINALE

9 iulie

  • Meci 49 Câștigătoare meci 45 – Câștigătoare meci 46 (Munchen, 22:00)

10 iulie

  • Meci 50 Câștigătoare meci 47 – Câștigătoare meci 48 (Dortmund, 22:00)

Zile de pauză pe 11, 12 și 13 iulie

FINALA EURO 2024

14 iulie

  • Câștigătoare meci 49 – Câștigătoare meci 50 (Berlin, 22:00)

În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇