Recordul mondial la 100 de metri liber al lui David Popovici a fost doborât

Marele record mondial al lui David Popovici în proba de 100 de metri liber tocmai ce a fost doborât duminică seara în cadrul Campionatelor Mondiale de natație de la Doha.

Acolo, în Qatar, chinezul Pan Zhanle a doborât recordul mondial la 100 de metri liber masculin, conducând echipa de ștafetă 4×100 a Chinei, care a câștigat medalia de aur, duminică, la Doha, în deschiderea Campionatelor Mondiale de înot. Pan, în vârstă de 19 ani, a făcut un timp total de 46,80 secunde, luând șase sutimi de la recordul mondial al românului David Popovici din 2022.

Recordul sportivului nostru fusese realizat la Europenele de la Roma, unde Popovici a și fost încoronat drept campion european, cu 46,86 secunde.

Pan Zhanle 潘展乐 world record 100m freestyle 46.80 (22.26 split) Doha 2024

Așadar, cele mai mari performanțe din istoria înotului la 100 de metri liber sunt ale lui Zhanle, 46,80, Popovici, 46,86 și Cesar Cielo Filho, din Brazilia, cu 46.91 secunde.

Zhanle a ajutat China să obțină medalia de aur la ștafetă. A fost pentru prima dată când chinezii au luat medalia de aur la ștafeta masculină de 4×100 liber.

Cursa lui Zhanle a marcat primul record mondial chinezesc într-o probă masculină de sprint, în natație.