Real Madrid câștigă finala Campionatului Mondial al cluburilor după un meci cu opt goluri

Gruparea campioană a Europei, Real Madrid și-a adjudecat și coroana de campioană a lumii după ce s-a impus în ultimul act al Campionatului Mondial al cluburilor.

A fost un meci de o spectaculozitate deosebită, terminat 5-3 pentru los blancos, împotriva celor de la Al Hilal.

Meciul a avut loc la Rabat, capitala Marocului și a prilejuit cucerirea celui de-al 5-lea titlu din istorie pentru Real la CM al cluburilor, un record absolut.

Real a avut 2-0 rapid după golurile lui Vinicius și Valverde, iar pauza a venit cu scorul de 2-1, după ce Marega puncta pentru arabi. Real a continuat spectacolul și după pauză și a marcat la fel de repede prin același Valverde, dar și Benzema. Hilal rămânea în coasta europenilor prin golul lui Vietto, însă tot Vinicius a făcut ca lucrurile să fie clare în minutul 69. Tot Vietto a închis tabela și a consfințit scorul uneia dintre cele mai palpitante finale de CM din istorie.

Real Madrid a câștigat astfel Campionatul Mondial al Cluburilor pentru a cincea oară, după triumfurile din 2014, 2016, 2017 și 2018.