Real Madrid a învins Juventus într-un amical de gală

Campioana Europei Real Madrid a dispus de Juventus Torino într-un meci amical de top disputat la Pasadena, în California, SUA, pe stadionul Rose Bowl.

A fost 2-0 pentru Real în ultima pregătire dinainte de Supercupa Europei, aceasta fiind unica victorie a trupei lui Carlo Ancelotti în stagiul de pregătire din SUA. Și Juventus are tot un singur succes în Statele Unite, în această vară.

Benzema a deschis scorul din penalti în minutul 19, iar Asensio a închis tabela în minutul 69.

Ancelotti a creionat partida cu același prim 11 care începea finala Champions League din mai cu Liverpool: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Mendy - Modric, Casemiro, Kroos - Valverde, Benzema, Vinicius jr.

Peste doar 11 zile va avea loc Supercupa Europei cu Frankfurt, iar Real vine după o astfel de serie în amicale: 0-1 cu Barcelona, 2-2 cu Club America și 2-0 cu Juventus. Torinezii au învins doar pe Guadalajara, 2-0 și au remizat cu Barcelona, 2-2.