Răzvan Marin s-a salvat dramatic de la retrogradare în Italia

Empoli, echipa internaţionalului român Răzvan Marin, s-a salvat dramatic de la retrogradare în ultima etapă a campionatului de fotbal al Italiei, după o victorie cu AS Roma, scor 2-1, în care golul victoriei a fost marcat în minutele adiţionale.

Toscanii au deschis scorul prin Cancellieri (13), dar AS Roma a egalat în finalul primei reprize, prin Aouar (45+1). Golul victoriei lui Empoli a fost marcat de Mbaye Niang (90+3), din centrarea lui Cancellieri, bine lansat de Răzvan Marin.

Mijlocaşul român a fost integralist în acest meci şi a avut o bară, cu un şut de la distanţă.

În urma acestui rezultat, Frosinone a retrogradat în Serie B, fiind învinsă acasă cu 1-0 de Udinese, echipă cu care se afla în luptă directă.

Atalanta a învins-o pe Torino cu 3-0, la doar patru zile după ce a câştigat trofeul Europa League. Acest rezultat a spulberat şansele ca AS Roma să obţină calificarea în Liga Campionilor de pe locul al şaselea, iar Italia să aibă şase reprezentante în competiţie. ''Giallorossi'' aveau nevoie ca echipa din Bergamo să termine pe locul 5 după ce a câştigat Europa League.

Atalanta poate termina chiar pe podium în Serie A dacă va câştiga şi restanţa cu Fiorentina, din 2 iunie.