Rapid București obține cel mai mare rezultat în Liga Campionilor

Gruparea de handbal feminin Rapid București, campioana României, a obținut cea mai frumoasă victorie în acest sezon de Champions League, în faza grupelor, o victorie în fața marii echipe daneze Esbjerg.

A fost 34-32 pentru fetele noastre în compania celor de la Esbjerg, după un meci fabulos făcut de elevele lui Carlos Viver în Sala Polivalentă din Mioveni.

După o primă repriză controlată clar de Rapid, scor 19-14, totul părea că este bine și în partea secundă, unde constant gazdele au avut trei sau patru goluri avans. În minutul 55 însă, de la 30-27, Rapid s-a văzut egalată pe tabelă și brusc finalul a fost unul incendiar.

Rapid a reușit totuși victoria cu două goluri pe final, 34-32, bifând cea mai strălucitoare victorie europeană de până acum. Giuleștencele sunt lidere în clasament cu 7 puncte, la egalitate cu Metz.

Duminică va evolua și CSM București, în deplasare la Odense, tot o grupare de handbal din Danemarca, de la ora 17.