Radu Drăgușin obține o victorie importantă în Italia

Genoa, cu fundaşul Radu Drăguşin titular, s-a impus vineri cu 2-1 pe terenul lui Sassuolo într-un meci din etapa a 17-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Sassuolo a deschis scorul graţie lui Andrea Pinamonti în minutul 28. Genoa a revenit graţie reuşitelor lui Albert Gudmundsson (64 – penalty) şi Caleb Ekuban (87). Atacantul George Puşcaş a rămas pe banca de rezerve la oaspeţi.

Tot vineri, Empoli, cu mijlocaşul Răzvan Marin folosit din minutul 75, a fost învinsă cu 2-0 acasă de Lazio Roma. Golurile au fost semnate de Matteo Guendouzi (9) şi Mattia Zaccagni (67).

Rezultatele de vineri au fost:
Empoli - Lazio Roma 0-2
Au marcat: Guendouzi (9), Zaccagni (67)

Sassuolo - Genoa 1-2
Au marcat: Pinamonti (28), respectiv Gudmundsson (64 - penalty), Ekuban (87)

Monza - Fiorentina 0-1
Au marcat: Beltran (7)

Salernitana - AC Milan 2-2
Au marcat: Fazio (42), Candreva (63), respectiv Tomori (17), Jovic (90)

Celelalte meciuri ale etapei au loc sâmbătă.

În clasament, Genoa este pe locul 14, cu 19 puncte. Empoli are 12 puncte şi se află pe locul 18, primul retrogradabil.

Pe prima poziţie a clasamentului este Inter Milano, cu 41 de puncte (16 jocuri), urmată de Juventus Torino, 37 p (16 j), AC Milan, 33 p (17 j), Fiorentina 30 p (17 j), Bologna, 28 p (16 j), Napoli, 27 p (16 j) etc.