PSG, victorie dramatică în ultimul minut cu Strasbourg, cu un Neymar eliminat (Video)

Campionatul Franței s-a reluat după pauza prilejuită de Campionatul Mondial, iar PSG a avut parte de un meci greu acasă cu Strasbourg, miercuri seara.

A fost 2-1 pentru echipa vedetelor din capitala Franței, fără Messi, încă în vacanță, dar cu Mbappe și Neymar pe teren. Golul victoriei parizienilor a fost marcat în prelungirile partidei de Mbappe, dintr-un penalti provocat tot de el.

Marquinhos a deschis scorul dintr-o lovitură liberă executată de Neymar, același jucător care și-a provocat însă un autogol stupid în minutul 51, vorbim de Marquinhos. În minutul 62, Neymar a primit al doilea galben consecutiv, în doar două minute, după o simulare grosolană în careu. În 10 oameni, PSG s-a zbătut să caute calea spre poartă, însă doar Mbappe, Gheata de Aur de la Mundiale, a realizat asta, cu un penalti scos și transformat tot de el, abia în minutul 95.

PSG are 8 puncte peste locul 2 ocupat de Lens, având 14 victorii și două remize până acum în Ligue 1.

Tot miercuri, mai remarcăm victoria lui Lyon la Brest, scor 4-2, a lui Lille la Clermont, 2-0, dar și a lui Monaco la Auxerre, scor 3-2.