Patricia Țig a revenit pe terenul de tenis după un an și a câștigat două trofee ITF

Tenismena din România Patricia Țig a revenit pe teren și a cucerit deja două titluri ITF la Varna, în Bulgaria.

Jucătoarea română a revenit într-o competiție oficială după 14 luni de pauză şi a câştigat ambele titluri, la simplu şi dublu, în turneul ITF de la Varna (Bulgaria), dotat cu premii totale de 15.000 de dolari.

Țig nu mai jucase de la finele lunii iunie 2021, când pierdea în primul tur la Wimbledon cu Daria Kasatkina, 6-0, 3-6, 6-3. La Varna, ea a câștigat duminică finala de simplu cu croata Lucija Cirici Bagarici, scor 6-1, 6-0.

Eugenie Bouchard vs. Patricia Maria Tig | 2020 Istanbul Final | WTA Highlights

În finala de dublu disputată sâmbătă, Țig, împreună cu Maria Toma au trecut de principalele favorite, Melis Sezer (Turcia)/Iulia Stamatova (Bulgaria), cu 6-4, 6-4.

Tot duminică, o altă tenismenă româncă, Patricia Bejenaru, 768 WTA, a cucerit și ea un titlu ITF la Melilla, Spania.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri din tenis!