Patricia Țig părăsește Roland Garros după un meci onorabil făcut în compania lui Naomi Osaka

Naomi Osaka a trecut în două seturi de Patricia Țig în prima partidă de pe arena centrală Philippe Chatrier din cadrul acestei noi ediții 2021 a turneului de Mare Șlem de la Roland Garros.

Sportiva niponă de pe locul 2 mondial WTA a trecut destul de ușor de Țig, 63 WTA, scor 6-4, 7-6, după un meci disputat, terminat în o oră și 47 de minute.

Prima manșă a fost una mult mai ușoară pentru Osaka, cea care s-a distanțat rapid pe tabelă, a făcut prima breakul, dar la 5-3 nu a reușit să închidă manșa, i-a oferit șanse Patriciei să revină în set, însă aceasta nu a profitat. La 4-5, plus serviciul pentru româncă, a fost un break alb, iar cvadrupla campioană de Mare Șlem puncta cu 1-0 la seturi pe tabelă.

Fără îndoială că manșa secundă a fost una mult mai echilibrată, cele doua au mers cap la cap, Patricia a rezistat bine, e drept că profitând și de multiplele erori neforțate făcute de Osaka.

Loviturile de forehand în diagonală ale lui Osaka au fost poate decisive astăzi, iar în tiebreak din păcate Țig nu a mai rezistat, deși a recuperat la un moment dat două mini-breakuri, ajungând la 4-5.

Naomi, 2 mondial WTA, va evolua în turul secund tot cu o româncă, Ana Bogdan, cea care mai devreme a dispus de Cocciaretto din Italia cu 6-1, 6-3.

Desfășurarea întâlnirii:

FINAL DE MECI, 6-4, 7-6, Patricia Țig a jucat mai mult decât onorabil în această după-amiază.

INFO: Recuperează ambele mini-breakuri Țig, este 4-5.

INFO: Este 4-2 pentru Osaka la schimbul terenurilor.

13.51: Tiebreak în setul secund! Patricia salvează și o minge de meci și are câteva lovituri absolut răvășitoare, Osaka nu are replică.

13.42: Încă o dată Osaka e la un punct de victorie, 6-5 pentru niponă.

13.40: Se continuă cap la cap în acest set, se merge acum la 5-5, servește Osaka.

13.32: Rezistă bine Patricia în acest set, vine la 4-4, parcă îi mai trebuie puțin curaj la retur.

13.28: Încă un game câștigat cu serviciul puternic al niponei, 4-3. Doar o singură minge de break am avut în manșa secundă.

13.26: 3-3, aceeași dinamică de joc din acest set secund, e mai puternică mental Patricia.

13.17: Patricia Țig a echilibrat cumva partida, este 2-2. Vestea bună vine de pe terenul 8, unde Ana Bogdan a câștigat cu Cocciaretto în două seturi, scor 6-1, 6-3.

13.10: Remarcabil joacă la serviciu Osaka, până acum, 2-1!

13.08: Egalează Patricia, este 1-1, începe să fie mai curajoasă românca la serviciu.

13.05: Prim game făcut de Osaka la debutul setului secund.

12.59: Dar nu profită Patricia, break la zero luat de Naomi Osaka, 6-4 și primul set merge la nipona de pe locul 2 mondial WTA.

12.55: 5-4, break făcut de Țig, un break parcă venit de nicăieri, după greșeli flagrante făcute de marea campioană japoneză.

12.52: Patricia salvează trei mingi de set și duce scorul la 3-5.

12.43: E al treilea game la zero luat la rând, 5-2, Osaka pare să nu mai aibă emoții în acest final de set.

12.42: 2-4, Patricia revine un pic în set, dar să vedem cum va continua să servească Osaka.

12.37: Game la zero obținut de Osaka, are un serviciu excelent jucătoarea cu 4 titluri de GS în palmares.

12.35: Face game-ul Patricia, primul său game din acest joc, punctează pe tabelă în premieră românca. Avem vești bune de pe terenul 8, Ana Bogdan a luat primul set cu Cocciaretto, 6-1!

12.31: Se duce acum la 3-0 nipona, pare să intre în controlul partidei favorita 2 a acestui turneu de Mare Șlem.

12.29: 2-0 Osaka, game foarte lung, în care ambele au avut șansa să închidă acest punct. Păcat că Patricia nu riscă atunci când are oportunitatea.

12.16: 1-0 Osaka, dar Patricia Țig a început bine, cu o minge de break ratată, dar și cu lovituri foarte bune de pe fundul terenului.

12.11: S-a terminat repriza de încălzire, va servi Naomi Osaka la debut!

12.03: Cele două jucătoare intră acum în arenă, ne pregătim de încălzirea oficială.

Țig are onoarea să deschidă marele concurs Roland Garros în prima zi, cu primul meci pe arena centrală Philippe Chatrier. Meciul va fi unul de gală cu favorita 2 aici la Paris, Naomi Osaka, Japonia. Românca e pe locul 63 WTA, iar cele două s-au mai întâlnit o singură dată, la Hua Hin, în 2015, victorie pentru niponă cu 6-7(6), 6-2, 6-1.

Programul primei zile de la Roland Garros: Două tenismene române vor juca duminică la Paris

E a treia participare pe tablou pentru Patricia, care are cel mai bun rezultat la French Open un tur III.

Patru turnee de Grand Slam are în palmares Naomi Osaka.

Fiona Ferro vs Patricia Maria Tig - Round 3 Highlights I Roland-Garros 2020

Tot duminică de la ora 12 va mai evolua și o altă sportivă din România, Ana Bogdan, care o va întâlni pe italianca Elisabeta Cocciaretto, primul joc de pe terenul 8.

Partidele sunt transmise pe EuroSport.

Gabi Tamaș și-a anunțat retragerea din fotbal

Clasamentul WTA la startul Roland Garros: Urcare impresionantă pentru Sorana Cîrstea

Luni primim o tranşă record de vaccin Pfizer: Peste un milion de doze