Organizatorii de la Wimbledon, elogii la adresa Emmei Răducanu, după calificarea în optimi: "O stea s-a născut"

Emma Răducanu a câștigat la Wimbledon în fața Soranei Cîrstea și s-a calificat în optimi de finală, de departe cea mai mare performanță a sportivei cu origini din România până la vârsta sa, de doar 18 ani.

Locul 338 WTA s-a impus în doar două seturi în fața sportivei născută la Târgoviște, scor 6-3, 7-5, după o oră și 42 de minute de joc.

Ea a devenit cea mai tânără jucătoare din Marea Britanie care ajunge în turul 4 la Wimbledon în era Open, iar pentru a celebra acest prilej organizatorii de la Wimbledon au scris pe contul oficial de Twitter al concursului: "O stea s-a născut și numele ei este Emma Răducanu", au scris cei de la Wimbledon.

Până la Emma, Deborah Evans era până azi cea mai tânără jucătoare engleză care pătrundea în a doua săptămână de la All England Club (la doar 19 ani și 48 de zile).

În optimi de finală, Răducanu va da piept cu Ajla Tomljanovici din Australia, care a dispus de letona Jelena Ostapenko cu scorul de 4-6, 6-4, 6-2.

Emma Raducanu - Marketa Vondrousova - Match Highlights

Emma urcă în acest moment în clasamentul LIVE WTA până pe locul 175, o urcare așadar de 163 de poziții!

Prima reacție a Emmei Răducanu după calificarea în optimi la Wimbledon

Sorana Cîrstea a fost eliminată în turul III la Wimbledon după un duel românesc cu Emma Răducanu

Francezii se plâng și acum după eliminarea de la București în fața Elveției la EURO 2020: „Baza de pregătire nu a fost bună!”