Olimpiu Moruțan, lăudat de italieni după un nou meci mare făcut în Serie B: ”Sclipitor!”

Fotbalistul român Olimpiu Moruțan, împrumutat de Galatasaray în Italia la Pisa, a mai făcut un meci bun și a marcat în înfrângerea echipei sale cu Citadella, scor 1-2, în Serie B.

În runda cu numărul 20 din Italia, în divizia secundă, la scorul de 2-0 pentru Citadella, în minutul 60, Moruțan a pus latul excelent după o centrare de pe partea dreaptă și a marcat pentru Pisa.

”Cum ne-a obişnuit, sclipitor, mereu pe fază şi decisiv. Pisa se bazează întotdeauna pe el să construiască faze periculoase. Înscrie un gol care reduce din diferenţă, dar ratează şansa să facă ’dubla’ în prelungiri”, notau cei de la TuttoMercatoWeb, care l-au notat cu 7, cea mai mare notă de la Pisa ieri.

Un alt român, Marius Marin a evoluat și el pentru Pisa, însă a bifat o notă mai mică, 5.

Moruţan a reuşit al cincilea gol al sezonului în Serie B, pentru Pisa. Gruparea în negru și albastru e pe locul 5 în Italia, loc de play-off de promovare, cu 29 de puncte.