Norvegia este campioana europeană în handbalul feminin

Selecționata Norvegiei a învins marea rivală scandinavă Danemarca în finala Campionatului European de handbal feminin.

Încă un titlu european așadar pentru fetele de la Oslo, al 9-lea, după o finală câștigată la limită, 27-25, chiar dacă danezele au condus și dominat ultimul act până în minutul 52. La pauză, danezele conduceau cu un avans de 3 goluri, 15-12!

A fost totuși o revenire și un forcing excepțional al norvegiencelor, care au demonstrat din nou că domină acest sport de ani buni de zile. Norvegia este, trebuie să amintim, campioana mondială și europeană în exercițiu.

Chiar dacă în faza grupelor Danemarca a răpus Norvegia la două goluri, aici totul s-a jucat cu trofeul pe masă, iar echipa mai matură și mai experimentată s-a văzut pe final de joc. Nora Mork a fost aleasă jucătoarea partidei, iar Henny Reistad sportiva turneului.

Norvegia a avut doar două Campionate Europene all-time în care nu a luat medalie, la restul luând de 9 ori aur și alte diverse medalii strălucitoare.

Medalia de bronz a aparținut Muntenegrului, care a învins după prelungiri Franța, 27-25.