Naomi Osaka intră în cartea de istorie a tenisului după succesul de la US Open

Tenismena niponă Naomi Osaka tocmai a cucerit cel de-al treilea său turneu de Mare Șlem din carieră, la US Open, la doi ani de la primul său succes acolo, pe arena Arthur Ashe.

Un trofeu obținut după o finală extrem de grea, cu Victoria Azarenka, scor 1-6, 6-3, 6-3, după aproape două ore de joc și de tenis de mare calitate.

Naomi Osaka câștigă al treilea titlu de Grand Slam din carieră

După această victorie, Osaka intră în cartea de istorie a tenisului și devine prima jucătoare asiatică din istorie care reușește să câștige trei titluri de Mare Șlem în proba de simplu, depășind-o pe Na Li, celebra tenismenă din China.

Osaka era favorita 4 la New York și era clasată pe 9 WTA înainte de începerea turneului, în timp ce Azarenka ocupa locul 27.

Naomi Osaka: "Apparently my dad went on a bike ride immediately after I won!" | US Open 2020

A fost al doilea turneu de Mare Șlem care s-a decis în 2020, după ce Wimbledon a fost anulat din cauza pandemiei de coronavirus, Roland Garros va începe pe 27 septembrie, iar la Australian Open în luna ianuarie s-a impus Sofia Kenin, din SUA.

Discurs savuros al lui Naomi Osaka după finala de la US Open cu Azarenka: "Nu vreau să mai joc finale cu tine!"

Wim Fissette explică diferențele dintre Naomi Osaka și fostele jucătoare pe care le-a antrenat