Momente pline de emoție în Premier League. Căpitanul Ucrainei a marcat pentru West Ham și a plâns pe teren (Video)

Un moment cu adevărat tulburător a avut loc în după-amiaza zilei de duminică în Premier League, atunci când West Ham a dispus la Londra de Aston Villa cu 2-1.

În runda cu numărul 29 din Anglia, Andrii Yarmolenko (32 de ani), căpitanul naționalei Ucrainei, a deschis scorul în minutul 70 și a izbucnit în lacrimi, în contextul invadării țării sale de către forțele rusești și a războiului care domnește în țara de la nord de România de peste 15 zile.

Yarmolenko a fost rezervă la gazde, a intrat în minutul 52 și a marcat în minutul 70 cu o execuție superbă, cu exteriorul piciorului stâng. El a izbucnit în plâns imediat, acestea de altfel fiind primele sale minute pe gazon după ce Rusia a invadat Ucraina.

West Ham a urcat pe locul 5, cu 48 de puncte, 2 mai puține decât Manchester United, fiind așadar la mare luptă pentru ultima poziție de Champions League.

Jucătorul ucrainean are 106 selecții pentru echipa în galben și albastru, cu 44 de goluri marcate.