Liverpool pierde încă un meci în Premier League, chiar derbiul cu Everton și egalează un record negativ de 98 de ani

Liverpool merge din rău în mai rău în Premier League, iar sâmbătă a mai bifat încă un eșec, de această dată în derbiul orașului cu rivala Everton, scor 0-2.

Campioana Angliei a ajuns astfel la patru înfrângeri consecutive în EPL, după insuccesul de ieri de pe Anfield. Richarlison în minutul 3 și Sigurdsson în minutul 81 din penalti au adus victoria „caramelelor”, victorie care a dus pentru LFC la un lung șir de recorduri negative.

E prima victorie pentru Everton pe Anfield în Premier League, după 22 de ani, ultima dată întâmplându-se asta în septembrie 1999. În plus, Liverpool are 4 înfrângeri la rând pe teren propriu în campionat, iar acest lucru nu s-a mai întâmplat de 98 de ani!

În fine, "cormoranii" nu mai avuseseră patru înfrângeri la rând în EPL de 19 ani. În clasament, Liverpool e doar pe 6, în afara locurilor de cupe europene, cu 40 de puncte, la egalitate cu Everton.

Lidera e Manchester City cu 56 de lungimi.

În încheiere, mai trebuie adăugat faptul, și acesta deloc de neglijat, că Liverpool a devenit prima campioană en-titre a Angliei care pierde 4 partide la rând în campionat, pe teren propriu, după sezonul 1928/1929, când cea care pățea acest lucru era chiar Everton.

LIVE Finala masculină de la Australian Open: Novak Djokovici - Daniil Medvedev

Analiza făcută de antrenorul Simonei Halep după meciul pierdut de româncă în fața Serenei Williams la Australian Open

Moțiunea a picat, urmează altele. Dacă pică toate, înseamnă că ne-am atins scopul