Liverpool a învins-o pe Manchester City și a câștigat Supercupa Angliei

Liverpool și-a adjudecat, sâmbătă seara, ediția din acest an a Supercupei Angliei.

Cormoranii au învins-o într-o confruntare disputată la Leicester pe Manchester City, cu 3-1.

Alexander-Arnold a deschis scorul în minutul 21, cu un șut superb din afara careului.

"Cetățenii", la care a debutat oficial Erling Haaland, au egalat în minutul 70 prin atacantul argentinian Julian Alvarez, care a profitat de o eroare a goalkeeperului Adrian.

Liverpool a trecut din nou în avantaj pe tabela de marcaj în minutul 83, când Salah a marcat dintr-o lovitură de la 11 metri dictată ca urmare a unui henț făcut de Dias în propriul careu.

Ultimul gol al meciului a fost semnat în prelungiri de Darwin Nunez, devenit vara aceasta cel mai scump transfer din istoria lui Liverpool.

Este pentru a 16-a oară când Liverpool câștigă FA Community Shield.

Liverpool: Adrian - Arnold, Matip, van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Thiago - Salah, Firmino, Diaz.
Antrenor: Jurgen Klopp.

Manchester City: Ederson - Walker, Dias, Ake, Cancelo - De Bruyne, Rodri, Silva - Mahrez, Haaland, Grealish.
Antrenor: Josep Guardiola.