Simona Halep a învins-o pe Elena Rybakina și a avansat în optimi la US Open 2021

Simona Halep s-a calificat, vineri, în optimile de finală de la US Open 2021 după un meci extrem de disputat cu Elena Rybakina.

Tenismena română s-a impus în trei seturi, scor 7-6 (11), 4-6, 6-3, la capătul unui joc care a durat aproape două ore și jumătate.

În optimi, Simona Halep o va întâlni duminică pe învingătoarea meciului dintre Elina Svitolina și Daria Kasatkina.

Vezi: Prima reacție a Simonei Halep după victoria cu Elena Rybakina

Halep și Rybakina au oferit un meci încântător, cu multe lovituri spectaculoase, schimburi de mingi care au ridicat spectatorii în picioare și, mai ales, răsturnări incredibile de situație. Un meci care a semănat cu finala disputată de cele două în urmă cu un an și jumătate la Dubai, unde câștig de cauză a avut tot Simona.

Rybakina a condus cu 3-0 atât în primul set, cât și în cel de-al doilea, dar Simona a revenit în ambele situații.

Primul act poate candida cu succes la titlul de cel mai frumos set de la această ediție. Cele două au ajuns la tie-break, unde Simona a fructificat abia cea de-a șaptea minge de set, după ce a salvat patru mingi de set ale jucătoarei din Kazahstan.

Sportiva în vârstă de 22 de ani a început excelent și setul secund, dar Simona a revenit din nou, a egalat la 3, doar că de această dată kazaha a profitat de oportunitatea de a servi pentru set și a trimis meciul în decisiv.

În setul trei, Rybakina a început din nou break, dar Halep a pus stăpânire pe meci și a controlat ostilitățile până la final.

A fost cea de-a treia dispută între Halep și Rybakina, iar sportiva noastră conduce acum cu 2-1 la întâlnirile directe.

Odată cu calificarea în optimile de finală ale Grand Slam-ului de la Flushing Meadows, Simona și-a asigurat un premiu în valoare de 180.000 de dolari și 130 de puncte în clasamentul WTA.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep (locul 13 WTA) și Elena Rybakina (locul 20 WTA), din turul trei de la US Open 2021:

Simona Halep - Elena Rybakina 7-6 (11), 4-6, 6-3

Setul III

6-3 - Game, set și meci SIMONA HALEP

5-3 - Kazaha nu renunță la luptă, însă Simona va servi pentru câștigarea meciului.

5-2 - Simona își face serviciul și este la doar un game distanță de optimi.

4-2 - Rybakina reușește un game "alb".

4-1 - Simona joacă excelent în aceste momente, în timp ce Rybakina pare că ar acuza ceva probleme medicale.

3-1 - Un nou break izbutit de Simona, care se distanțează la 3-1 în acest set decisiv.,

2-1 - Tenismena noastră trece în avantaj după un game la 0.

1-1 - Simona câștiga pe serviciul adversarei și restabilește egalitatea.

0-1 - Scenariul se repetă și în acest set, Rybakina reușind breakul la primul serviciu al sportivei noastre.

INFO: În precedenta întâlnire directă, disputată în urmă cu un an în finala turneului de la Dubai, Simona Halep a învins-o pe Elena Rybakina în trei seturi, scor 3-6, 6-3, 7-6 (5), după două ore și 28 de minute.

Simona va fi prima la serviciu în setul decisiv.

Setul II

4-6 - Rybakina servește excelent și trimite meciul în set decisiv.

4-5 - Break Elena Rybakina și, la fel ca-n primul set, sportiva din Kazahstan va servi pentru câștigarea setului la scorul de 5-4.

4-4 - Game alb izbutit de Rybakina.

4-3 - Simona își face serviciul și trece în față, după patru game-uri câștigate consecutiv.

3-3 - Rybakina comite trei duble greșeli, iar Simona revine și în acest set de la 0-3.

Din fericire, cele două tenismene pot continua, iar meciul se va relua.

Simona solicită și ea un time-out medical, pentru o problemă la umărul drept.

2-3 - Serviciu excelent reușit de Simona, iar Rybakina solicită intervenția fizioterapeutului. Sportiva de 22 de ani acuză o problemă la piciorul stâng.

1-3 - Simona recuperează un break.

0-3 - Un nou break în contul jucătoarei din Kazahstan, iar lucrurile se complică pentru Simona.

0-2 - La fel ca-n startul primul set, Rybakina începe mai bine, în timp ce Simona nu-și găseșțe încă ritmul.

0-1 - Rybakina începe bine actul secund, cu break.

Simona va servi prima în setul doi.

Setul I

7-6 (11) - Simona își adjudecă primul act la tie-break, cu 13-11, după ce a salvat patru mingi de set ale jucătoarei din Kazahstan. Un prim set fantastic oferit de cele două sportive.

12-11 Acum avem minge de set pentru Simona. A 7-a șansă de a închide primul act.

11-11 Ce thriller! Simona anihilează o nouă minge de set a Rybakinei.

10-10 Simona salvează și cea de-a treia minge de set a jucătoarei din Kazahstan.

9-10 Rybakina are o nouă minge de set, de data aceasta la serviciu.

Avem o oră de la startul meciului și ne aflăm încă în primul set. Excelent joc oferit de cele două sportive.

9-9 Simona salvează mingea de set, iar terenul va fi schimbat pentru a treia oară.

8-9 Minge de set pentru Rybakina, a două după cea avută la 5-4.

8-8 A șasea minge de set salvată de Rybakina...

7-7 O nouă minge de set salvată de tenismena din Kazahstan.

6-6 Rybakina salvează patru mingi de set...

6-2 pentru sportiva română.

4-1 pentru Simona.

Simona începe bine tie-breakul și câștigă primele trei mingi.

6-6 - Rybakina răspunde cu un break la 0 și primul set se va decide la tie-break.

6-5 - Break Simona, care va servi acum pentru câștigarea primului set. Impresionantă revenirea sportivei noastre.

5-5 - Simona egalează la 5 și trimite setul "în prelungiri".

4-5 - Jucătoarea noastră salvează o minge de set, iar apoi reușește breakul.

3-5 - Simona își pierde serviciul, iar Rybakina va servi pentru câștigarea primului set.

3-4 - Rybakina servește bine și trece din nou în avantaj.

3-3 - Trei game-uri consecutive în dreptul Simonei, iar scorul devine egal.

2-3 - Simona își ia breakul înapoi și va servi pentru a egala la 3.

1-3 - Simona își trece în cont primul ei game din acest meci.

0-3 - Sportiva în vârstă de 22 de ani arată un tenis solid în acest debut de meci și se distanțează la 3-0.

0-2 - Break izbutit de jucătoarea din Kazahstan.

0-1 - Rybakina servește excelent în primul game al meciului, pe care îl câștigă la 0.

INFO: Câștigătoarea acestei întâlniri o va întâlni în optimile de finală pe învingătoarea partidei Elina Svitolina - Daria Kasatkina.

ora 18:08 - A început meciul.

Meciul se joacă pe arena Louis Armstrong și este televizat de Eurosport 2.

Simona Halep și Elena Rybakina s-au mai întâlnit de două ori până în prezent, victoriile fiind împărțite:

2019, 16-imi Wuhan: Simona s-a retras la scorul de 4-5;
2020, finală Dubai: 3-6, 6-3, 7-6 (5) pentru Simona.

US Open 2021 se desfășoară în perioada 30 august - 12 septembrie.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!