Superliga: Rapid face instrucție cu FCSB și lupta la titlu se aprinde

Rapid a câștigat la scor meciul cu FCSB, cu 4-0, în ultima etapă a sezonului regular din Superliga.

În urma acestui rezultat, FCSB intră de pe primul loc în play-off, cu 32 de puncte, iar Rapid are doar 4 puncte în spate (cu rotunjire). CFR Cluj e la 5 puncte de primul loc.

Deschiderea de scor s-a produs în minutul 34, când Paul Iacob a marcat al patrulea gol de când e la Rapid în poarta celor de la FCSB, cu o lovitură de cap.

Scorul a devenit 2-0 în minutul 53, când Rrahmani a profitat de o centrare perfectă din partea dreaptă a lui Krasniqi.

FCSB a avut o prestație modestă, nu a contat în atac, iar 3-0 s-a făcut în minutul 74, după ce șutul puternic al lui Krasniqi l-a surprins pe Târnovanu.

4-0 a devenit scorul în minutul 83, tot Rrahmani fiind la finalizare excelent din pasa lui Funsho.

Roș-albaștrii intră astfel cu un avans de doar 4 puncte în play-off, iar lupta pentru titlu se aprinde.

FCSB o va întâlni pe Sepsi în prima etapă din play-off, iar Rapid se va duela cu Farul.

RAPID - FCSB 4-0

90 - Final de meci

90 - 3 minute suplimentare.

88 - Coman trage, dar mingea e respinsă.

84 - Schimbare Rapid: Burmaz intră în locul lui Hasani.

83 - GOL RAPID! Rrahmani duce scorul la 4-0 cu un șut pe jos!

77 - Schimbări Rapid: Funsho și Petrila intră în locul lui Papeau și Krasniqi.

74 - GOL RAPID! Krasniqi scapă pe contraatac și marchează cu un șut puternic la colțul scurt!

73 - Schimbare FCSB: Baba Alhassan intră în locul lui Șut.

73 - Schimbare Rapid: Djokovic intră în locul lui Hromada.

72 - Coman ia o acțiune pe cont propriu în careu, dar trage modest.

63 - Schimbări FCSB: Pandele, Phelipe și Miculescu intră în locul lui Tavi Popescu, Lixandru și Băluță.

61 - Krasniqi trage periculos pe jos, Târnovanu salvează!

58 - Hasani e aproape de 3-0, dar trage alături!

53 - GOL RAPID! Rrahmani face 2-0 după o centrare din dreapta de la Krasniqi!

49 - Băluță marchează, dar golul e anulat pentru ofsaid.

46 - Se reia jocul!

45+4 - Pauză!

45 - 4 minute suplimentare.

40 - Olaru bate periculos o lovitură liberă, dar niciun coleg nu ajunge la minge.

34 - GOL RAPID! Paul Iacob deschide scorul cu o lovitură de cap după o centrare din partea dreaptă! E al patrulea gol pentru Rpaid în poarta lui FCSB!

30 - Rapid cere penalty după o intrare a lui Dawa asupra lui Rrahmani, dar Hațegan lasă jocul să continue după ce vede reluarea de la VAR.

25 - Coman reia cu capul pe lângă din centrarea lui Șut.

20 - Coman centrează din lovitură liberă, mingea e respinsă în corner.

15 - Olaru trage în brațele portarului după o acțiune de contraatac.

13 - Krasniqi trage periculos, mingea e deviată în corner.

12 - Adrian Șut vede cartonașul galben.

10 - FCSB e echipa mai prezentă în jumătatea adversă în primele 10 minute.

4 - FCSB are o primă acțiune de atac, dar Băluță iese cu mingea în afara terenului.

1 - A început meciul!

Rapid: Aioani - Braun, Săpunaru, Iacob, Bădescu - Hromada, Hasani, Oaidă - Krasniqi, Rrahmani, Papeau
Rezerve: Drăghia - Borza, I. Cristea, Dr. Grigore, Djokovic, Al. Albu, Petrila, Funsho, El Sawy, Cîrjan, Burmaz, Onea
Antrenor: Cristiano Bergodi

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Dawa, Ov. Popescu, Radunovic - Olaru, Ad. Șut, Lixandru - Oct. Popescu, Al. Băluță, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - Panțîru, Miculescu, Pandele, Luis Phelipe, Antwi, Chiricheș, M. Toma, M. Laszlo, M. Manolache, Alhassan, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Înaintea acestui meci, FCSB are 64 de puncte și este pe primul loc, iar Rapid este pe 2, cu 53 de puncte.

După acest meci se va intra în play-off și punctele se vor înjumătăți.