Sorana Cîrstea, eliminată de Garbine Muguruza de la Doha

Sorana Cîrstea a fost învinsă, luni seara, de Garbine Muguruza în turul doi al turneului de la Doha.

Jucătoarea din Spania s-a impus în două seturi, scor 7-6 (4), 6-1, la capatul unui joc care a durat o oră și 27 de minute.

Este cea de-a cincea înfrângere înregistrată de Sorana în fața tenismenei iberice din tot atâtea meciuri disputate. Toate încheiate în două seturi.

Dar situația a părut diferită în startul întâlnirii, pe care Sorana a dominat-o și s-a distanțat la 4-1 cu un tenis de mare calitate. Fostul lider WTA a revenit, însă, și s-a impus la tie-break.

Actul secund a început cu un break al Soranei, dar a fost adjudecat în stil de mare campioană de Muguruza, după șase game-uri consecutive.

Parcursul Soranei se oprește astfel în turul doi al turneului din Qatar, prestație pentru care va fi recompensată cu un cec în valoare de 15.080 dolari.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea jocului dintre Sorana Cîrstea și Garbine Muguruza, din turul II al turneului de la Doha.

Sorana Cîrstea - Garbine Muguruza 6-7 (4), 1-6

Game, set și meci Garbine Muguruza.

Sorana e de nerecunoscut față de cum a arătat în prima parte a jocului, iar iberica va servi pentru a avansa în optimi.

Patru game-uri consecutive câștigate de Muguruza, care are un set avantaj și 4-1 în cel de-al doilea.

Un nou break în contul sportivei din Spania.

Primul game făcut cu serviciul în setul doi de Muguruza, care preia și conducerea.

Rebreak la 0 reușit de iberică.

Sorana începe bine setul secund, cu un break.

Muguruza se impune la tie-break cu 7-4 și își trece în cont primul set al meciului.

3-3 după șase mingi jucate în play-off.

Muguruza își câștigă serviciul și primul set va fi decis la tie-break.

Game Sorana, iar Muguruza va fi din nou la serviciu pentru a nu pierde setul.

Muguruza egalează la 5 și trimite setul "în prelungiri".

Sorana își face serviciul la 0, iar fostul lider WTA va servi pentru a rămâne în set.

Trei game-uri consecutive pentru Garbine Muguruza, care revine de la 1-4 și egalează la 4.

Iberica își ia breakul înapoi după un game în care a avut cinci șanse de break.

Muguruza răspunde cu un game alb.

Game alb pentru Sorana.

INFO: Precedentele rezultate în meciurile dintre Sorana Cîrstea și Garbine Muguruza, toate câștigate de jucătoarea din Spania:

2017, Australian Open: 6-2, 6-3;
2017, Wimbledon: 6-2, 6-2;
2018, Doha: 6-0, 6-4;
2021, German Open: 6-3, 6-2.

Muguruza își face serviciul și câștigă primul ei game din meci.

Tenismena noastră își consolidează breakul și se distanțează la 3-0.

INFO: Sori a avansat în turul doi după ce a învins-o pe Mayar Sherif, scor 6-2, 6-1, în timp ce Garbine Muguruza a avut un prim tur liber.

Break reușit de Sorana, care arată foarte bine în acest început de joc.

Sorana începe bine, cu dreptul, asigurându-și primul game al meciului.

ora 18:26 - A început meciul

Meciul este televizat în țara noastră de postul Digi Sport 2.

În clasamentul WTA, Sorana Cîrstea, care în primul tur a învins-o pe Mayar Sherif, ocupă locul 31, în timp ce Garbine Muguruza se află pe poziția 9.

Cele două s-au mai întâlnit de patru ori până acum, toate disputele fiind câșitgate de iberică.