Sorana Cîrstea se califică în optimi la Roland Garros

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală de la Roland Garros după o demonstrație de forță.

Sportiva noastră a învins-o pe ocupanta locului 37 WTA, Daria Kasatkina, scor 6-3, 6-2.

Sorana a început meciul în forță și a avut inițiativă în acest meci de la început până la final.

La 2-0 în primul set, Sorana a acuzat probleme la gleznă, a primit îngrijiri medicale, dar a continuat și a jucat la cel mai înalt nivel.

Kasatkina a încercat și ea să-și ridice nivelul, a reușit câteva rebreak-uri în primul set, însă Sorana a fost pur și simplu de neoprit, loviturile sale fiind excepționale.

Setul secund a avut aceeași desfășurare, cu o Sorana mult mai agresivă și mai determinată să obțină victoria.

Returul a fost în mod deosebit punctul forte al Soranei, care a obținut calificarea în optimile de finală de la Roland Garros.

În această fază, Sorana o va întâlni pe slovena Tamara Zidansek, ocupanta locului 85 WTA.

Partida din optimile de finală va avea loc duminică, la o oră care nu a fost încă stabilită de organizatori, LIVE pe SpotMedia.ro.

Cea mai bună performanță a Soranei la Roland Garros datează din 2009, când a ajuns in sferturile de finală.

SORANA CÎRSTEA - DARIA KASATKINA 6-3, 6-2

19:06 - Final! Sorana e în optimi!!!

19:04 - Sorana face break, iar acum servește pentru calificarea în optimi!

18:58 - Sorana face 4-2 și e tot mai aproape de victorie.

18:54 - Game rapid pentru Kasatkina, iar scorul este 3-2.

18:51 - Sorana domină autoritar, își face serviciul și are 3-1!

18:47 - Sorana răspunde cu un break și are 2-1!

18:44 - Kasatkina face rebreak și scorul este 1-1.

18:40 - Sorana începe setul secund cu un break!

18:35 - Sorana are nervii tari și câștigă primul set cu 6-3!

18:29 - Sorana ratează o minge de set, scorul este 5-3. Sori servește acum pentru câștigarea setului.

18:22 - Sorana face 5-2, iar acum rusoaica servește pentru a rămâne în set.

18:18 - Break pentru Sorana, care conduce cu 4-2! Joc excelent făcut de Sori, cu multe lovituri de excepție.

18:11 - Kasatkina face rebreak, dar Sorana are 3-2.

18:09 - Kasatkina își face serviciul și scorul este 3-1.

18:05 - Sorana salvează două mingi de break și are 3-0!

18:03 - Sorana revine și jocul continuă!

17:57 - Sorana s-a accidentat la gleznă și primește îngrijiri medicale!

17:51 - Sorana face break și conduce cu 2-0!

17:47 - Sorana revine de la 0-40 și conduce cu 1-0!

17:42 - Meciul începe cu Sorana la serviciu.

Sorana ocupă locul 54 WTA, în timp ce Kasatkina este pe 37

Singura întâlnire precedentă a avut loc în 2018 și a fost câștigată de Kasatkina.