Simona Halep s-a calificat în semifinale la Dubai

Simona Halep s-a calificat, joi seara, în semifinalele turneului de la Dubai.

Tenismena noastră a eliminat-o în sferturile de finală pe ultima favorită rămasă în competiție, Ons Jabeur (locul 10 WTA).

6-4, 6-3 este scorul cu care Simona Halep a avansat în semifinalele turneului din Emiratele Arabe Unite, după un joc de o oră și 21 de minute.

Simona a jucat excelent împotriva unei adversare care a impresionat și în această seară cu puterea cu care lovește mingea.

A fost cel de-al treilea duel dintre cele două sportive și cea de-a doua victorie în contul Simonei, care a învins-o pe sportiva din Tunisia și în urmă cu doi ani la Dubai.

În semifinale, Simona o va întâlni mâine pe Jelena Ostapenko.

Va fi cea de-a treia semifinală pentru Simona la Dubai, unde s-a impus de două ori.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea jocului dintre Simona Halep și Ons Jabeur, din sferturile de finală ale turneului de la Dubai:

Simona Halep - Ons Jabeur 6-4, 6-3

Setul II

Game, set și meci SIMONA HALEP

Game Jabeur, însă Simona urmează la serviciu pentru a închide jocul și a avansa în semifinale.

Simona servește excelent și este la doar un game distanță de câștigarea meciului.

Un nou break în contul Simonei, care ajunge la patru game-uri câștigate consecutiv.

Tenismena noastră salvează o minge de meci, iar apoi trece la conducere.

Break Simona, care restabilește egalitate în setul doi.

Game reușit de Simona.

Jucătoarea din Tunisia consolidează breakul și face 2-0 în acest debut de set II.

Setul secund începe cu un break reușit de Ons Jabeur.

Setul I

Simona izbutește breakul și își adjudecă primul set după 45 de minute.

Simona nu reușește să-și facă serviciul, iar Jabeur vine la 5-4.

Jabeur își face cu greu serviciul, iar Simona urmează să servească acum pentru câștigarea setului.

5-2 pentru sportiva română, care este la doar un game distanță de adjudecarea primului set.

Simona fructifică a treia minge de break și are acum șansa de a se desprinde la 5-2.

Game Simona, care revine la conducere.

Ons Jabeur își face serviciul și egalează la doi.

Rebreak la 0 pentru jucătoarea din Tunisia.

Break izbutit de tenismena noastră.

Simona își adjudecă cu ușurință primul game al meciului.

Ons Jabeur servește prima.

ora 17:47 - A început meciul

Meciul este televizat de postul Digi Sport 2.

Simona Halep ocupă locul 23 în ierarhia WTA, în timp ce jucătoarea din Tunisia se află pe poziția a 10-a în clasamentul întocmit de Asociația de Tenis Feminin.

Simona Halep și Ons Jabeur s-au mai întâlnit de două ori până acum, scorul fiind egal, 1-1:

2018, Beijing: 6-1 ret. pentru Ons Jabeur;
2020, Dubai: 1-6, 6-2, 7-6 (7) pentru Simona Halep.

Turneul de la Dubai, dotat cu premii în valoare totală de 703.580 dolari, se desfășoară între 14 și 19 septembrie.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!