Simona Halep, eliminată de la Roland Garros de Qinwen Zheng

Simona Halep a fost eliminată în turul 2 de la Roland Garros de chinezoaica Qinwen Zheng, aflată pe locul 74 WTA.

Sportiva noastră a pierdut în trei seturi, scor 6-2, 2-6, 1-6, după un meci ce a durat aproximativ două ore.

Simona a început în forță partida și a avut nevoie de doar 33 de minute pentru a câștiga primul set, astfel că nimic nu anunța ce avea să urmeze.

În setul secund, după ce Simona a condus cu 2-1, chinezoaica a luat cinci game-uri la rând și a profitat de pasivitatea sportivei noastre, care a stat tot mai departe de fundul terenului și nu a mai riscat.

Zheng a început în forță și setul decisiv, a condus cu 3-0, în timp ce Simona privea impasibilă și părea că nu îi vine să creadă ce se întâmplă, având și probleme fizice.

Chinezoaica a defilat până la finalul meciului, în timp ce Simona nu a mai putut oferi o replică pe măsură.

Simona ratează astfel o șansă importantă și va avea o pauză de câteva săptămâni înaintea sezonului pe iarbă.

SIMONA HALEP - QINWEN ZHENG 6-2, 2-6, 1-6

19:07 - Final de meci! Simona e eliminată

19:03 - Zheng face 5-1 și servește pentru victorie.

18:57 - Scorul devine 4-1, iar Simona trebuie să schimbe urgent ceva.

18:53 - Simona oprește seria lui Zheng, scorul este 3-1.

18:48 - Simona pare tot mai pierdută, iar scorul este 3-0 pentru Zheng. Simona privește dezolată și cere time out medical.

18:42 - Zheng face break și are 2-0. Simona joacă tot mai slab.

18:37 - Game maraton, dar Zheng își face serviciul în startul decisivului.

18:29 - Break la zero pentru Zheng și avem set decisiv!

18:26 - Zheng se desprinde la 5-2.

18:22 - Momente mai slabe pentru Simona. Zheng mai face un break și are 4-2.

18:16 - Zheng trece în avantaj, are 3-2.

18:12 - Zheng face rebreak și scorul este 2-2.

18:00 - Simona face break și are 2-1.

17:53 - Simona nu are probleme și scorul devine 1-1.

17:50 - Zheng își face serviciul în startul setului secund.

17:45 - Simona se impune în primul set cu 6-2.

17:39 - Simona mai face un break și scorul este 5-2.

17:35 - Game rapid și scorul este 4-2.

17:32 - Game ușor și pentru Zheng, scorul este 3-2.

17:29 - Game lejer pentru Simona, care conduce cu 3-1.

17:25 - Simona ratează șansa unui nou break și scorul este 2-1.

17:18 - Game lejer pentru Simona și scorul este 2-0.

17:15 - Simona începe meciul cu un break!

17:11 - A început meciul!

17:06 - Meciul va începe cu Zheng la serviciu!

Simona Halep ocupă locul 19 WTA, iar Zheng este pe locul 74.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, anul acesta la Melbourne, iar Simona s-a impus în două seturi.

Partida este televizată de Eurosport.

Învingătoarea se duelează în turul 3 cu câștigătoarea dintre Alize Cornet și Jelena Ostapenko.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!