Simona Halep revine superb și se califică în semifinale la Linz

Simona Halep a avut o revenire spectaculoasă în meciul cu Jasmine Paolini, din cadrul sferturilor de finală ale turneului de la Linz.

Italianca a condus cu 6-4, 3-1, dar Simona s-a impus în cele din urmă cu 4-6, 7-5, 6-0, după două ore și 13 minute.

În semifinale, Simona o va întâlni mâine seară, de la ora 21:00, pe învingătoarea sfertului dintre Jaqueline Cristian și Veronika Kudermetova.

Vezi: Simona Halep a explicat revenirea din meciul cu Jasmine Paolini

Italianca aflată pe locul 51 în ierarhia WTA a început ca din tun "sfertul" cu Simona, cu care se mai întâlnise o singură dată, în urmă cu un an, la Roma, când sportiva noastră s-a impus în două seturi.

Paolini a condus cu 4-1, însă Simona a revenit și a egalat la 4, doar că și-a pierdut apoi serviciul la 4-5 și primul set a fost adjudecat de sportiva din Peninsulă.

Setul secund a început cu un break al Simonei, însă Paolini, mai agresivă și mai rapidă, a revenit la conducere și a avut minge de 4-1. A fost, însă, momentul care a schimbat curusul jocului, pentru că fostul lider WTA a reușit breakul, iar apoi a împins meciul în setul trei.

Un act decisiv fără istoric, în care Simona și-a arătat experiența și a profitat la maximum de resemnarea italiencei.

Un meci obositor, dar Simona nu are timp de odihnă pentru că joi seară va juca în semifinale cu câștigătoarea "sfertului" dintre Jaqueline Cristian și Veronika Kudermetova.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea întâlnirii dintre Simona Halep și Jasmine Paolini, din cadrul sferturilor de finală ale turneului de la Linz (Austria):

Simona Halep - Jasmine Paolini 4-6, 7-5, 6-0

GAME, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

Simona izbutește un nou break și va servi pentru câștigarea meciului.

Simona servește excelent și se distanțează la 4-0.

Un nou break în contul Simonei.

Sportiva noastră joacă din ce în ce mai bine, în timp ce italianca pare resemnată.

Simona revine de la 0-40 și reușește breakul și primul game al actului trei.

Simona face un nou game "alb" și își adjudecă setul doi. Vom avea decisiv.

Break la 0 pentru Halep, care va servi pentru câștigarea setului.

Simona servește bine și trimite setul "în prelungiri".

Italianca salvează două mingi de break, iar Simona va servi pentru a rămâne în meci.

Simona își face ușurință serviciul și avem din nou egalitate.

Game la 0 pentru Paolini.

Tenismena noastră își face serviciul și egalează la 3.

Simona reușește breakul după un game maraton.

INFO: Paolini le-a eliminat în rundele precedente pe Dayana Yastremska și Shuai Zheng, pe amândouă în trei seturi. De partea cealaltă, Simona a avut un prim tur liber, iar în turul doi a trecut în două seturi de Aliaksandra Sasnovich.

Break izbutit de sportiva din Italia.

INFO: Jasmine Paolini (25 de ani) se află la cel mai bun sezon din carieră, în care a reușit să-și treacă în cont și primul turneu câștigat (Slovenia Open, în luna septembrie).

Paolini leagă două game-uri la rând câștigate fără să piardă punct și trece la conducere și în acest set doi.

Rebreak la 0 reușit de italiancă.

Simona începe excelent setul doi, cu break.

Paolini reușește breakul și închide primul set după 42 de minute.

Simona face breakul la momentul potrivit și va servi pentru a egala la 5.

Game Simona, care este obligată să facă breakul, dacă vrea să rămână în set.

Paolini revine de la 0-30 și este la doar un game distanță de câștigarea primului set.

INFO: Câșțigătoarea o va întâlni în semifinale pe învingătoarea partidei dintre Jaqueline Cristian și Veronika Kudermetova, programată să se joace după acest meci.

Simona își face serviciul și se menține la doar un break în spatele adversarei.

Jasmine Paolini continuă să fie solidă la serviciu și se distanțează la 4-1.

Simona răspunde cu un game "alb".

Un nou serviciu câștigat la 0 de sportiva din Italia. Simona a făcut doar două puncte în primele trei game-uri ale meciului.

Break reușit de Jasmine Paolini.

Italianca începe bine, cu un game alb.

ora 18:57 - A început meciul.

Meciul este televizat de postul Digi Sport 2.

Simona Halep ocupă locul 22 în clasamentul WTA, în timp ce adversara ei din Italia se află pe poziția 51.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, anul trecut, la turneul de la Roma, când Simona s-a impus în două seturi, cu 6-3, 6-4.

8-12 noiembrie este perioada în care se desfășoară Upper Austria Ladies Linz 2021.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!